Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борис Христов в „Борис Годунов” на Модест Мусоргски

Премиерата на операта „Борис Годунов” е на 8 февруари 1874 година в Марийнския театър в Санкт Петербург. На запад операта е представена за първи път в Париж през 1908 г., а през 1909 г. и в Миланската Скала. И в двете постановки ролята на царя се е изпълнявала от Фьодор Шаляпин. Руският бас е първият Борис и в Ковънт Гардън през 1913-та. Същата година полякът Адам Дидур въплъщава руския цар в Метрополитън опера в Ню Йорк. Творбата се разпространявала бързо и славата и растяла по цял свят. Всеки достоен бас (а понякога и някои баритони) е включвал ролята на Борис Годунов в репертоара си. Французите Андре Перне, Жак Акуистапаче, Вани Марку, полякът Зигмунд Залевски, украинецът Александър Кипнис, италианците Ецио Пинца и Танкреди Пазеро – това са известните изпълнители на Борис преди войната в Европа.
Когато великият български бас Борис Христов се заема с ролята, италианецът Танкреди Пазеро бил утвърденият Борис Годунов в Италия. Именно с него Борис Христов за пръв път участва в постановка на тази опера в ролята на Пимен. Това се случва в Римската опера през 1947 г., малко по-късно и в Миланската Скала. През 1948 г. Борис Христов дебютира като Борис Годунов в Театро Масимо в Каляри.
Трагичният образ на царя е част от живота и кариерата на Борис Христов повече от 25 години, от дебюта в Каляри до прощаването с тази роля през 1974 г. в Ковънт Гардън. „Симбиозата между артиста и героя е пълна и абсолютна” – в това са единодушни и критиците, и почитателите. За да се наложи като най-внушителният и най-достоверният Борис на времето си българският бас „мери сили” през годините с Никола Роси-Лемени, Джордж Лондон, Чезаре Сиепи, Мирослав Шангалович, Николай Гяуров, Марти Талвела, Руджиеро Раймонди...
В световната дискография съществуват два цялостни студийни записа на „Борис Годунов” с Борис Христов. Единият е от 1952 г., направен в парижкия театър „Шанз-Елизе” под диригентството на Исай Добровен. Вторият е от 1962 г., отново в Париж, но този път от зала „Ваграм”. Борис Христов изпълнява и трите басови партии – на царя, на Пимен и на Варлаам. Диригентът е Андре Клюитанс.
Този запис ще бъде излъчен в съботната оперна вечер.

Съдържанието на операта

събота, 11 януари, от 20.00 часа
По публикацията работи: Елена Хубанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсачът на автентична музика от цял свят - Ангел Демирев, с авторски концерт в БНР

На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..

публикувано на 03.11.24 в 08:25
Жорж Претр дирижира Виенската филхармония на Новогодишния концерт (1 януари 2010 г.) в Музикферайн, Виена, Австрия.

Дирижира Жорж Претр

В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..

публикувано на 02.11.24 в 08:05

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..

публикувано на 30.10.24 в 11:36