Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Среща с един от най-популярните артисти по световните оперни сцени Паата Бурчуладзе

БНР Новини
На 21 юни грузинският бас ще гостува на „Opera Open: Верди фестивал – продължението” в Античния театър в Пловдив
Снимка: БГНЕС

Грузинският бас Паата Бурчуладзе е познат в цял свят с многобройните си роли във водещите оперни театри в Москва, Париж, Лондон, Валенсия, Берлин и Ню Йорк. Репертоарът му включва великите руски басови роли на Борис Годунов и Хованщина, както и роли в „Аида”, „Набуко”, „Дон Карлос”, „Силата на съдбата”, „Ернани” и „Риголето”.

Той е първият грузинец провъзгласен за принц от Руската православна църква, а Държавната опера - Щутгарт (Германия) награждава неговата лоялност с титлата Kammersänger. Не по-малко престижни са званията на Паата като посланик на добра воля на Обединените нации, УНИЦЕФ и Commendatore в Италия.

Интервюто е направено от диригента Иван Ангелов, артистичен директор на OPERA OPEN: Верди фестивал – продължението”
 
И.А. Благодарим Ви, че се отзовавате на поканата да направите Галаконцерт за честването на 100-годишнината на Борис Христов. Вие имахте ли директен контакт с него. Срещали ли сте се някъде по световните сцени?
 
П.Б. За съжаление не! Когато аз започнах да странствувам по международните сцени, той вече не пееше. Но той за мен остава като един от най-големите в историята на Операта и е бил винаги моя пътеводна звезда.
Не е учудващо, че България има традиция в това отношение и е присъствала винаги по световните оперни сцени след Борис Христов със своите баси като Николай Гяуров, Никола Гюзелев, Димитър Петков, и други,  както и младия Орлин Анастасов ....и не само баси, разбира се.... Вие сте талантлива нация с толкова много добри оперни певци.
 
И.А. Какво знаете за България и били ли сте вече тук преди?
 
П.Б. За България зная, че е Православна държава, както Грузия.
Зная, че българите се борят за страната си във всяко едно отношение и това е много похвално. Зная от моите приятели българи, че вашата страна е изключително красива и че кухнята ви е отлична .... зная, че българите са много гостолюбиви домакини, както сме и ние грузинците... затова винаги съм се чувствал добре сред български приятели.
В България бях поканен преди много години, 1984 година, веднага след победата ми на Конкурса Чайковски в Москва, за участие в  „Севилския бръснар” в Софийската опера.
Оттогава не съм идвал в България и затова с удоволствие приех поканата на моя добър приятел - вашия  именит диригент Иван Ангелов, с когото многократно съм работил, да почетем заедно 100-годишнината на Борис Христов. Пял съм многократно също с Николай Гяуров, Гена Димитрова, Анна Томава-Синтов, Никола Гюзелев и много други.
 
И.А. Когато не сте в Грузия, къде се чувствате най-добре?
П.Б Когато не съм вкъщи най-често съм в самолета... а иначе най-добре се чувствам в Германия и по-специално в Берлин. Чудесна страна, а Берлин е един истински Метропол... толкова наситен културен живот няма никъде по света...
 
И.А. На коя оперна сцена се чувствате най-добре... къде предпочитате да пеете в Ла Скала или в Ню Йоркската Мет?
П.Б. За мен не е толкова важно КЪДЕ, а КАК съм пял. Ако съм доволен от себе си, аз се чувствам отлично, независимо в кой оперен театър е било представлението.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мадам Бътерфлай", опера в три действия, от Джакомо Пучини

Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..

обновено на 31.01.25 в 11:12

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 февруари 2025 г.

1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...

публикувано на 31.01.25 в 10:50

Песенната изповед на "македонската самодива" – Росица Лазарова

Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..

публикувано на 30.01.25 в 17:30
Ювал Рафаел

Оцелялата от фестивала "Нова" Ювал Рафаел ще представи Израел на Евровизия

Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..

публикувано на 29.01.25 в 08:45

Константин Костов – между класиката и джаза

След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05