Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдържание на:

„Пепеляшка”, опера в 4 действия от Жул Масне

Либерто: Анри Каен по мотиви от приказката на Шарл Перо от 1698 г.
Първо изпълнение:
на 24 май 1899 г., в Париж

Действащи лица:
• Пепеляшка (Люсет) – сопрано       
• Мадам де ла Алтиер – мецосопран/контраалт   
• Принцът – сопран/тенор     
• Фея – сопрано       
• Ноеми – сопрано       
• Доротея – мецосопран       
• Пандолф – бас-баритон       
• Кралят – баритон       
• Декана на факултета – тенор     
• Церемониал майстор – баритон       
• Министър-председател – бас-баритон   
• Шест приказни духа – 4 сопрана и 2 алта
• Хор: Слуги, Придворни, Доктор, Министри, Дами и Господа.
• Балет и статисти
• Глас на Глашатая – персонаж, говорещ зад кулисите.


Действието се развива в Средновековна Франция.


Първо действие
Домът на Мадам де ла Алтиер
Пандолф се оплаква от съдбата си. Той се е оженил за аристократка и сега няма покой. По цели дни тя го упреква за низшия му произход, превъзнася своя първи съпруг и дъщерите си, преследва дъщеря му от първия брак Люсет. Дочул стъпките на жена си Пандолф се скрива. Появява се Мадам дела Алтиер придружена от двете си дъщери Ноеми и Доротея. Мадам точно потвърждава току-що дадената ѝ характеристика. Тя се оплаква, че е загубила живота си като се е омъжила за Пандолф. Дъщерите ѝ повтарят след нея. След това се нахвърлят на слугите, гълчат ги. Днес е кралския бал, а още нищо не е готово. Срамежливо влиза Пандолф. След като изслушва поредната порция упреци от жена си той плахо решава да попита дали на бала с тях ще отиде и неговата дъщеря Люсета (Пепеляшка). Мадам категорично отказва. Пандолф се бои да настоява и всички заедно с Ноеми и Доротея излизат. Появява се Пепеляшка. Тя тъгува. От момента, в който в живота ѝ се е появила мащехата, тя няма минута радост. Мащехата я заставя да работи за нея и двете ѝ дъщери, като ѝ отказва всякакво развлечение. Приседнала на дивана изморената Пепеляшка заспива. Появява се феята заедно с 6 приказни духа. Пепеляшка е достойна да присъства на кралския бал и с помощта на вълшебства тя ще се отправи натам. Пепеляшка се пробужда и вижда феята. Тя я облича с великолепни дрехи, на краката ѝ слага кристална пантофка, която я прави неузнаваема за всички. Но я предупреждава, че в 12 часа трябва да напусне защото магията ще се развали.

Второ действие
Кралският дворец
Придворните и главният интендант с удоволствие се суетят, за да подготвят всичко необходимо за бала. Те трябва да развличат принца, който от много дни е потънал в меланхолия. Деканът на Медицинския факултет и няколко лекари потвърждават, че ако принцът не бъде развеселен, това може да доведе до сериозна болест. Министър-председателят също е разтревожен за развитието на събитията. Появява се Принца, който се оплаква от тъгата и скуката. Влиза Краля и обявява, началото на бала. Балът започва, но Принца не проявява никакъв интерес. Пристигат Мадам де ла Алтиер, Пандолф и дъщерите на Мадам. Мадам се опитва да привлече вниманието на принца към своите дъщери, но безуспешно. Затова пък, когато Пепеляшка пристига Принца сам отива да я посрещне. Двамата са погълнати един от друг и не забелязват как времето отлита. Внезапно часовника отмерва полунощ. Пепеляшка избягва. Принцът е отчаян, той дори не знае името на прекрасната непозната.

Трето действие
Първа картина. Завръщането от бала
Върнала се от бала Пепеляшка е под силното впечатление от срещата с принца. Тя се е влюбила в него, но не знае дали ще може някога да го види отново. Прибира се цялото семейство. Мадам и дъщерите ѝ разказват една на друга за своите въображаеми успехи на бала, след което се нахвърлят върху Пандолф и Пепеляшка, накрая излизат. Ядосаният Пандолф изгонва трите  жени. Останал насаме с дъщеря си Пандолфо се опитва да я утеши и обещава да се върнат в техния предишен дом. Отчаяна Пепеляшка иска да предпази баща си и избягва в гората, за да умре сама.

Трето действие
Втора картина. Вълшебната страна
Магически дъб в приказната страна. Принцът и Пепеляшка чуват гласовете си, но не могат да се видят. Те молят феята да махне храста, който ги разделя и заспиват прегърнати.

Четвърто действие

Отново в дома на Мадам де ла Алтиер
Тераса в къщата на Мадам де ла Алтиер. Минали са месеци. Пепеляшка се събужда, баща ѝ нежно бди над нея. Той ѝ казва, че скоро ще се оправи от болестта. „Нима съм болна”, възкликва Пепеляшка. Баща ѝ разказва, че често е бълнувала за принца, за кристалната пантофка и я убеждава, че всичко това е било сън. Пепеляшка му вярва. Те слизат в градината и се радват на цветята. Отвън се чува глашатаят, който оповестява, че същия ден Принцът ще приеме всички девойки от царството, за да премерят кристалната пантофка. Пепеляшка вижда, че сънят ѝ се обръща в действителност и призовава феята да ѝ помогне.

Трета картина
Кралският дворец. Влизат девойки посрещани от царедворците. Принцът тъжно показва пантофката. Той чака собственичката ѝ. Внезапно се чува гласът на Феята и става чудо - влиза Пепеляшка. Младата двойка е щастлива, най-после са се намерили. Всички празнуват радостното събитие. Влиза Пандолф, Мадам Алтиер и дъщерите ѝ - те също познават Пепеляшка. Но докато развълнувания баща се опитва да прегърне дъщеря си, Мадам де ла Алтиер го отблъсква с думите „Мое дете” и целува Пепеляшка. За Пандолф не остава нищо друго освен да се обърне към публиката с думите „Както виждате, всичко свърши добре”.

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45

"Несломен" е новият албум на Димитър и Христо

След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо  издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в колаборация с цигуларката Анна-Мария Тамахкярова, позната като ANIMA. "Несломен" се казва и първата песен от албума, която има кънтри-етно звучене. "Тази дума отговаря на много неща и по някакъв начин ще..

публикувано на 19.11.24 в 16:25