Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Радио – любов моя”: Концепцията на Димитър Ненов за музиката в Радио София

Снимка: архив
В предаването заедно с Антоанета Радославова ще ви запознаем с концепцията за музикалните програми на Димитър Ненов - първият музикален уредник на създаденото през 1935 г. държавно Радио София. За съвсем кратък период от две години (до 1937) той полага идеи, които са от изключително значение за бъдещето на новата институция. Във визиите му – институция с изключително отговорна културна мисия и национален облик, която съизмерва ръст с европейските радиостанции.
Ако в предшестващото „Родно радио” звучали предимно смесени концерти, Ненов реализира диференцирането на концерти с народна, „художествена”, забавна и детска музика. За нуждите на радиопрограмите създава четири състава: салонен, джаз, народен и камерен оркестър. Голямата му мечта, осъществена по-късно, е създаването и на голям симфоничен оркестър. Най-добрите български инструменталисти и певци, разнообразни камерни формации и пъстри фолклорни групи били привлечени в музицирането „на живо” в студиото на Радио София.
Ненов полага началото на богатата фонотека на радиото – закупува 5000 плочи, с които разнообразява програмите с музика от всички стилове и епохи. Той продуцира написването и на много нови български произведения, партитурите им са фундаментът на нототеката на радиото.
Музикално-образователни сказки (днешните музикално-текстови предавания) изнасяли видни музиканти като д-р Стоян Брашованов, Иван Камбуров, д-р Стоян Джуджев д-р Васил Спасов, Райна Кацарова, Марин Големинов и др. Ненов въвежда нови рубрики: музикални вести, представянето на знаменити певци, изпълнители и оркестри, музикални състезания, в които една пиеса звучала в няколко интерпретации и слушателите класирали най-качественото изпълнение. По негово настояване за студиото на радиото е закупен първият концертен роял. Той съставя първите тарифи за хоноруване на всички видове изпълнители и състави, за поръчки на творби, за авторски права.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Държавният педагогически университет „Богдан Хмелницки“ в Мелитопол

Конкурс под надслов "За правда и за свобода"

Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..

публикувано на 01.04.25 в 08:10
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50

Единственото гробище за слонове в света е в Тайланд

Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..

публикувано на 31.03.25 в 16:15
акад. Лъчезар Трайков

Повечето неврологични заболявания започват много преди първите симптоми

"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..

публикувано на 30.03.25 в 10:15

Трикове за интересно пребиваване в твърде туристическите Египет, Мароко и Южна Африка

Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..

публикувано на 28.03.25 в 17:45