Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Радио – любов моя”: Концепцията на Димитър Ненов за музиката в Радио София

Снимка: архив
В предаването заедно с Антоанета Радославова ще ви запознаем с концепцията за музикалните програми на Димитър Ненов - първият музикален уредник на създаденото през 1935 г. държавно Радио София. За съвсем кратък период от две години (до 1937) той полага идеи, които са от изключително значение за бъдещето на новата институция. Във визиите му – институция с изключително отговорна културна мисия и национален облик, която съизмерва ръст с европейските радиостанции.
Ако в предшестващото „Родно радио” звучали предимно смесени концерти, Ненов реализира диференцирането на концерти с народна, „художествена”, забавна и детска музика. За нуждите на радиопрограмите създава четири състава: салонен, джаз, народен и камерен оркестър. Голямата му мечта, осъществена по-късно, е създаването и на голям симфоничен оркестър. Най-добрите български инструменталисти и певци, разнообразни камерни формации и пъстри фолклорни групи били привлечени в музицирането „на живо” в студиото на Радио София.
Ненов полага началото на богатата фонотека на радиото – закупува 5000 плочи, с които разнообразява програмите с музика от всички стилове и епохи. Той продуцира написването и на много нови български произведения, партитурите им са фундаментът на нототеката на радиото.
Музикално-образователни сказки (днешните музикално-текстови предавания) изнасяли видни музиканти като д-р Стоян Брашованов, Иван Камбуров, д-р Стоян Джуджев д-р Васил Спасов, Райна Кацарова, Марин Големинов и др. Ненов въвежда нови рубрики: музикални вести, представянето на знаменити певци, изпълнители и оркестри, музикални състезания, в които една пиеса звучала в няколко интерпретации и слушателите класирали най-качественото изпълнение. По негово настояване за студиото на радиото е закупен първият концертен роял. Той съставя първите тарифи за хоноруване на всички видове изпълнители и състави, за поръчки на творби, за авторски права.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55