Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавна сигурност и „вражеските” емигрантски организации, културно-историческото разузнаване, „вражеските” радиостанции

Димитър Бочев на представянето на сборника в Конферентната зала на Софийския университет
Снимка: comdos.bg

Поредните сборници от поредицата „Из архивите на ДС” на Комисията па досиетата, посветени на „вражеските” емигрантски организации, културно-историческото разузнаване и „вражеските” радиостанции са вече факт. Какво представляват „вражеските” емигрантски организации и как ДС се опитва да ги контролира? За „патриотичните” кражби и тайните на културно-историческото разузнаване. Кои радиостанции фигурират в документалните масиви на Комисията, които са били обект на оперативен интерес и защо слушането на „вражески” радиостанции е характеризирано като „морално престъпление”, заслужаващо строго обществено порицание. Какво носи оповестяването на тези документи?
Това са темите за които ще говорим с Татяна Кирякова, ръководител на дирекция „Изследване на архива и обслужване на читателите” в Комисията по досиетата, Екатерина Бончева, член на Комисията и младият екип от „Изследователски отдел”, подготвил сборниците.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57

Естетична медицина – регулация, опасности, решения

За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..

публикувано на 05.02.25 в 11:21

Първоначалната мотивация да посегнеш към дрогата е положителното очакване

"Много и различни са причините, поради които хората започват да употребяват психоактивни вещества. Всеки може да има собствена причина, в повечето случаи обаче е комплекс от фактори. И генетично се предава високия толеранс, и поведенческия модел, който се наблюдава в семейството е много важен, защото децата възприемат това като средство за справяне с..

публикувано на 05.02.25 в 08:05