Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се казва „ОК!“ под водата

| обновено на 14.05.15 в 09:36 БНР Новини
…Видимостта беше уникална. Имаше може би над 15 метра видимост. Още от двайстия метър имаше видимост и се виждаше всичко идеално. Отгоре я видяхме...
Точно за това „я“ става въпрос и нещата около него са доста сложни. Според фичъра на Николета Атанасова „…покоят на една подводница“ е наситен със сенки, звуци, истории, образи на хора и техните спомени, мистерии.
Събитията, представени в документалната продукция „Да нарушиш покоя на една подводница“, следват както бойните подвизи и загадъчното изчезване на първата българска подводница UV 18 от времето на Първата световна война, така и откриването на дъното на Варненския залив на непозната разцепена на две подводница и многократните водолазни експедиции до нея през 2010 година. Драматичните преживявания на две изключителни личности – командирите на UV 18 Никола Тодоров и Иван Вариклечков придружават неотклонно историята на първата българска подводница. Напрегнатите проучвания на екип водолази от Военноморска база Варна разплитат многобройните въпроси около откритата потънала разцепена подводница.
Какво се е случило с UV 18, след като в изпълнение на клаузите на Ньойския договор, бива предадена на французите след края на Първата световна?
Какво е предизвикало потъването на откритата на дъното разцепена подводница?
За една и съща подводница ли става дума?
Записите са направени през лятото на 2014 година във Варна и София. Благодарение на участието на г-жа Надя Вариклечкова, снаха на контраадмирал Иван Вариклечков, и проф. Климент Хаджов, внук на лейтенант Никола Тодоров, разполагаме с историите на двамата командири на първата българска подводница, предадени през очите на потомците им. Благодарение на съдействието на контраадмирал Денев и командването на Военноморска база Варна, творческият екип посети спасителния кораб „Протео", с който са извършени проучвателните експедиции до потъналата подводница, наричани „обследване“ на езика на водолазите. За обследването на намерената във Варненския залив подводница разказват водолазите от Военноморските сили на България капитан трети ранг Боян Добрев, капитан-лейтенант Илия Стойчев, главен старшина Димитър Македонски, матрос Андрей Мутафов, матрос Ивайло Иванов, капитан първи ранг Георги Георгиев и експертите капитан първи ранг от резерва Васил Кръстев и капитан първи ранг от резерва Станко Станков. Авторката смело „нагази“ в подводния свят, съхранил спомени за Първата световна и превърна обекта подводница в субект.
Автентична и с историческа ценност е и музиката на фичъра. Композициите на китара „Валс на младостта“ и „Романс на моята мила“ са създадени и изпълнени в Англия малко преди началото на Първата световна война от военния пилот и началник на Аеропланната група майор Радул Милков. Маршът със заглавие „Нашият марш“ е изпълнен от лейбгвардейците на Негово Величество царя на България. Записан е в началото на XX век на плоча „Орфей“. Записите са предоставени от „Златния фонд" на БНР.
И така в преследване на душата на една подводница, попила сенки, звуци, образи и мистерии, слушайте новата продукция на „Документално студио“.
ОК! под водата не се казва, а се показва с ръце, и как става това, ще видите на последната снимка от галерията, където са част от участниците в записите и авторката Николета Атанасова.

Снимки: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05

Епизод 5: Роклята на Алла

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 23.03.24 в 08:35

Неподражаемият Славомир Мрожек в неделния радиотеатър

Радиотеатърът е подготвил за своите почитатели три произведения на полския драматург Славомир Мрожек: "Лисан кандидат", "Лисан философ" и "Вода". Идеята за миниатюрите с главен герой Лисан идва на Мрожек от знаменития средновековен пародиен епос "Роман за Лисан", в който главни герои за животни – лисица, вълк, мечка… Мрожек обаче обръща нещата:..

публикувано на 22.03.24 в 14:15