Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдържание на оперетата „Веселата вдовица“ от Франц Лехар

Барон Зета, посланик на Княжество Понтеведро
Валансиен, съпруга на барон Зета
Граф Данило Данилович, секретар в посолството
Ханна Главари, вдовица
Камий дьо Росийон, френско аташе
Виконт Каскада
Раул дьо Сент Брийош
Богданович, консул
Силвиан, негова жена
Кромов, съветник
Олга, съпруга на Кромов
Причич, полковник в пенсия
Прасковя, съпруга на Причич
Нйегуш, шеф на канцеларията
Място на действието е посолството на измислената държава Понтеведро в Париж, началото на XX век

Първо действие
Началото на XX век. Място на действието – посолството на измислената държава Понтеведро в Париж. Тук благородните господа с техните съпруги и приятели от Париж празнуват рождения ден на Княза на Понтевердо. Посланикът, Барон Зета, е домакин на тържеството. Той очаква младата своя сънародничка Ханна Главари, която след краткотраен брак е останала богата вдовица. Наследството й е целият валутен резерв на малката държава. Ако се омъжи за парижанин, цялото й състояние е загубено за финансово нестабилното Понтеведро. Парите трябва да бъдат спасени и Барон Зета е замислил да уговори аташето си, Граф Данило, да се ожени за Веселата вдовица. Преди години графът е бил влюбен в Ханна, но семейството му е попречило да се ожени за бедното тогава момиче.
В залата влиза Ханна Главари. Разговорите изведнъж утихват, защото с красотата и богатството си тя изглежда двойно по-очарователна за присъстващите господа. Но Ханна търси мъж, с когото да е щастлива, а не който да управлява милионите й. Междувременно младата жена на Барон Зета, Валансиен, попада в неприятна ситуация. Тя е загубила ветрилото си, на което нейният ухажор – френското аташе Камий дьо Росийон е написал любовно обяснение. Най-неприятното е, че компрометиращата находка попада дори в ръцете на съпруга й, но Валансиен има късмет: Зета не подозира нищо и не разпознава ветрилото. Неговата грижа е да държи настрана кандидатите-чужденци за ръката на богатата вдовица.

Второ действие
Ханна устройва прием в своя богат парижки дом, на който песните и танците карат гостите да мечтаят за родината си, а Ханна пее „Песента за горското момиче Виля“. Старата й любов към Граф Данило отново се е събудила и тя използва целия си чар, за да го накара да признае любовта си. Но той я отбягва.
Валансиен моли обожателя си Камий да ухажва Ханна, за да остане с реномето си на „почтена жена”. Междувременно Барон Зета съзира двойката в павилиона и обзет от подозрения нарежда да го отворят. Оттам обаче излизат Камий и Ханна, която, за да помогне на Валансиен, бързо е заела нейното място. В този момент ревността на Данило става очевидна за всеки и Ханна разбира, че той все още я обича. За да изиграе козовете си до край, Веселата вдовица обявява намерението си да се сгоди за Камий.

Трето действие
Жизнерадостната вдовица е приготвила очарователна изненада за гостите си – с помощта на чиновника Нйегуш, тя е превърнала една зала от двореца си в кабаре „Максим”. Всички се наслаждават на непринудената атмосфера и блясъка на нощния клуб. Граф Данило се досеща, че празненството е устроено заради него, а посланикът Барон Зета се чуди, как да предотврати женитбата с французина, която ще отклони милионите на Ханна от Понтеведро и може би дори ще доведе държавата до фалит. Посланикът натоварва Граф Данило с отговорната задача да припомни на Ханна националната й принадлежност и да я накара да прояви своя патриотизъм. Двамата разговарят и макар че думите „Обичам те!” още не са изречени, графът безмълвно издава чувствата си. За да го предизвика да признае любовта си към нея, Ханна използва женската си хитрост и обявява публично, че омъжи ли се повторно, остава без никакви средства. Едва тогава графът разкрива любовта си и иска ръката й. Веселата вдовица най-сетне е намерила мъжа, който я желае, обича самата нея, а не нейните милиони. Следва хепиенд с дългоочакваното признание в любов, а съвсем накрая става ясно, че според завещанието милионите все пак остават в семейството. Така и любовта, и парите са спасени!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Магдалена Кожена, Саймън Ратъл, Андрю Стейпълс и Симфоничния оркестър на Баварското радио

"Идоменей" на Моцарт от Мюнхен

"Имам неописуемо желание отново да напиша опера." Мечтата на Моцарт, изразена през 1777 г., най-накрая е изпълнена през есента на 1780 г., когато той получава поръчка от Мюнхен да напише голяма опера серия за предстоящия карнавален сезон. Превъзходството на Мюнхенския оркестър и темата, включваща конфликта между божествения закон и човешката страст,..

публикувано на 29.06.24 в 08:05

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", юли 2024

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 28.06.24 в 11:59

Doctor Rock Fest – фестивалът, който лекува душата

За трета година фестивалът Doctor Rock Fest на Античния форум "Августа Траяна" в Стара Загора ще обедини на сцената рок групи, в които свирят лекари . За единствения по рода си музикален фестивал у нас, който стартира тази вечер от 19 ч. – разказват проф. Христо Хинков и д-р Станимир Трошев. Проф. Хинков, психиатър и бивш министър..

публикувано на 28.06.24 в 09:59
Антон Раф в ролята на Идоменей

"Идоменей", опера в три действия от Волфганг Амадеус Моцарт

Либретото е от придворния залцбургски капелан Джанбатиста Вареско. Той преработва либрето на Антоан Данчет, създадено за едноименна музикална драма на Андре Кампра и представена през 1712 г. Световната премиера на операта на Моцарт е на 29 януари 1781 г. в Мюнхен в новия дворцов театър. Творбата е написана за дворцовия карнавал. В България операта е..

публикувано на 28.06.24 в 07:50

Летният сезон на Софийската филхармония

Днес Софийската филхармония закрива сезона си с премиера на виртуозния концерт за пиано, оркестър и мъжки хор от Феручо Бузони в изпълнение на носителя на наградата "Феручо Бузони"  Емануил Иванов  под палката на доайена на диригентското изкуство Емил Табаков в зала "България". Маестро Табаков допълва програмата на вечерта с "Мечти" – Прелюдия за..

публикувано на 27.06.24 в 17:56