Барон Зета, посланик на Княжество Понтеведро
Валансиен, съпруга на барон Зета
Граф Данило Данилович, секретар в посолството
Ханна Главари, вдовица
Камий дьо Росийон, френско аташе
Виконт Каскада
Раул дьо Сент Брийош
Богданович, консул
Силвиан, негова жена
Кромов, съветник
Олга, съпруга на Кромов
Причич, полковник в пенсия
Прасковя, съпруга на Причич
Нйегуш, шеф на канцеларията
Място на действието е посолството на измислената държава Понтеведро в Париж, началото на XX век
Първо действие
Началото на XX век. Място на действието – посолството на измислената държава Понтеведро в Париж. Тук благородните господа с техните съпруги и приятели от Париж празнуват рождения ден на Княза на Понтевердо. Посланикът, Барон Зета, е домакин на тържеството. Той очаква младата своя сънародничка Ханна Главари, която след краткотраен брак е останала богата вдовица. Наследството й е целият валутен резерв на малката държава. Ако се омъжи за парижанин, цялото й състояние е загубено за финансово нестабилното Понтеведро. Парите трябва да бъдат спасени и Барон Зета е замислил да уговори аташето си, Граф Данило, да се ожени за Веселата вдовица. Преди години графът е бил влюбен в Ханна, но семейството му е попречило да се ожени за бедното тогава момиче.
В залата влиза Ханна Главари. Разговорите изведнъж утихват, защото с красотата и богатството си тя изглежда двойно по-очарователна за присъстващите господа. Но Ханна търси мъж, с когото да е щастлива, а не който да управлява милионите й. Междувременно младата жена на Барон Зета, Валансиен, попада в неприятна ситуация. Тя е загубила ветрилото си, на което нейният ухажор – френското аташе Камий дьо Росийон е написал любовно обяснение. Най-неприятното е, че компрометиращата находка попада дори в ръцете на съпруга й, но Валансиен има късмет: Зета не подозира нищо и не разпознава ветрилото. Неговата грижа е да държи настрана кандидатите-чужденци за ръката на богатата вдовица.
Второ действие
Ханна устройва прием в своя богат парижки дом, на който песните и танците карат гостите да мечтаят за родината си, а Ханна пее „Песента за горското момиче Виля“. Старата й любов към Граф Данило отново се е събудила и тя използва целия си чар, за да го накара да признае любовта си. Но той я отбягва.
Валансиен моли обожателя си Камий да ухажва Ханна, за да остане с реномето си на „почтена жена”. Междувременно Барон Зета съзира двойката в павилиона и обзет от подозрения нарежда да го отворят. Оттам обаче излизат Камий и Ханна, която, за да помогне на Валансиен, бързо е заела нейното място. В този момент ревността на Данило става очевидна за всеки и Ханна разбира, че той все още я обича. За да изиграе козовете си до край, Веселата вдовица обявява намерението си да се сгоди за Камий.
Трето действие
Жизнерадостната вдовица е приготвила очарователна изненада за гостите си – с помощта на чиновника Нйегуш, тя е превърнала една зала от двореца си в кабаре „Максим”. Всички се наслаждават на непринудената атмосфера и блясъка на нощния клуб. Граф Данило се досеща, че празненството е устроено заради него, а посланикът Барон Зета се чуди, как да предотврати женитбата с французина, която ще отклони милионите на Ханна от Понтеведро и може би дори ще доведе държавата до фалит. Посланикът натоварва Граф Данило с отговорната задача да припомни на Ханна националната й принадлежност и да я накара да прояви своя патриотизъм. Двамата разговарят и макар че думите „Обичам те!” още не са изречени, графът безмълвно издава чувствата си. За да го предизвика да признае любовта си към нея, Ханна използва женската си хитрост и обявява публично, че омъжи ли се повторно, остава без никакви средства. Едва тогава графът разкрива любовта си и иска ръката й. Веселата вдовица най-сетне е намерила мъжа, който я желае, обича самата нея, а не нейните милиони. Следва хепиенд с дългоочакваното признание в любов, а съвсем накрая става ясно, че според завещанието милионите все пак остават в семейството. Така и любовта, и парите са спасени!
На 10 януари Шерил Милнс отпразнува 90 си рожден ден. В продължение на 30 години той бе кралят на баритоните в МЕТ. Един от малцината, които напомнят за легендарните гласове от миналото. "От дълги години не бяхме слушали баритон с толкова красив глас! Уникален тембър с безброй нюанси и несравнима мощ. Шерил Милнс е ненадминат с..
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg