Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Радио - любов моя”: Първо студио на БНР

БНР Новини
Снимка: Кирчо Стоичков

В най-голямото Първо студио на БНР всички талантливи български изпълнители и певци, оркестри, камерни състави и хорове, са правили, правят и сега ценни записи за звуковия радиофонд. Мнозина от музикантите и до днес си спомнят своето трепетно вълнение, респект, дори уплах, когато за първи път са прекрачвали прага на студиото. То е проектирано заедно с новата сграда на бул. „Драган Цанков” № 4 (в някогашната вилна зона на града) от немски архитекти. През 1941 г. фирмата „Телефункен” оборудва Първо студио и останалите студия с най-модерни за времето технологии. През зимата на 1943-1944 г. по време на англо-американските бомбардировки над София, пада бомба и събаря задната част на студиото.
След войната то е изцяло реставрирано. Размерите на пространството (с площ 420 m2  и обем 4 500 m3 ), отличната акустика, оборудването с богата гама от инструменти, обслужването му с високо квалифицирани технически екипи го превръщат в едно от най-добрите места за звукозапис. Извън концертните зали, е единственото студио в България, което има чудесни възможности за изпълнението и записа на симфонични творби, кантатно-ораториални произведения, всички големи  музикално-сценични жанрове, филмова музика.
Първо студио е „домът” на Симфоничния оркестър и Биг бенда на БНР - тук те репетират, записват. В него изнасят концерти „на живо” всички  радиосъстави, различни камерни ансамбли и хорове, изпълнители-солисти, джаз и рок-формации. Провеждат се и фестивали като: „Музика нова” - форум на авангардната музика, „Пианисимо” - на съвременната клавирна музика, „Аларма пънк джаз” и други. Както и конкурси за детска и забавна музика, директни предавания с публика, в последните години и големите радиопразници.




3 ноември



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16