Знаете ли къде се намира Сиктивкар? – В Коми, Русия. Като пристигнете в Москва, продължавате още само 1 515 км. Какъв е климатът в Коми? – В сила е поговорката, макар създадена от друга северна народност на Русия – хантите, които казват: „Юни още не е лято, юли вече не е лято”.
Коми не е просто автономна република. Това е друг начин на общуване в Далечния Север, който месеци наред потъва в сумрак, има бели нощи, северни сияния… Там и думите са на езика коми. Със сигурност Сиктивкар означава нещо на този език, но какво ли?
За мистиката на тайгата ще ни разкаже Цветана Бандаловска. Да, същата оперна дива, която от 2001 година е солистка в Софийската опера.
Цветана е родена в Сиктивкар. Знае разликата между „деревня” и село, макар двете думи на български най-често се превеждат еднакво: селото е село, какво друго?! В Коми, като каже човек „боровинка”, със сигурност ще го питат: „А коя точно?” В тайгата видовете боровинки са повече от нашите! Дори не подозирате какъв цвят боровинка съществува.
Цветана ще ни разкрие и други тайни на тайгата и на хората в Коми. Със сигурност общуването с тях обогатява нейните сетива, помага й в работата над роли и характери. Тя се е превъплъщавала в Мими от „Бохеми”, Лиу в „Турандот”, Чо-Чо Сан в „Мадам Бътерфлай”, Памина във „Вълшебната флейта” на Моцарт, Елза в „Лоенгрин”, Дона Елвира в „Дон Жуан”, Маргарита от „Фауст”…
Цветана Бандаловска е първата българска оперна певица, представила у нас през 2009 година ролята на Саломе от едноименната опера на Рихард Щраус.
Да си артист солист означава да си готов за предизвикателствата на международните фестивали: в Унгария, Турция, Швейцария, Русия, Италия… Цветана Бандаловска е пяла в „Девета симфония“ от Лудвиг Ван Бетовен в „Забранения град” на Пекин, Китай с „Оркестъра на нациите” под диригентството на Юстус Франц, през 2004 година. Има сценични изяви във Франция, Испания, Тайван, Тунис и други.
На сцената на Софийската опера и балет, предизвика възторга на публиката с партиите на Фрая и Зиглинде в оперите на Рихард Вагнер „Рейнско злато” и „Валкюра”, първа и втора част от тетралогията „Пръстенът на нибелунга”.
Как разтоварва напрежението? Къде обича да ходи в малкото свободно време? Как празнува своя имен ден? Малко преди Цветница имаме удоволствието да споделим посоките на Цветана Бандаловска, специален гост в предаването: „А сега накъде?”:
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg