Въобще не е закачка с думите. В лагуната на Атанасовското езеро отново е празнично. От три години насам, в последния петък на август се провежда Фестивалът на солта. А сладките моменти са в пълна симбиоза с разнообразните изненади, ухаещи на сол! Всеки път фестивалът е посветен на различна тема. Изданието на празника през август 2015-а преминава под знака на забавното Симбиотично. Названието идва от Симбиоза + Биологично равновесие между Езерото и Човека = СимБиотично.
Но когато и да сте в лагуната, дори извън Соления летен празник, там винаги е прекрасно и пълно! Мястото е обитавано от редки видове птици, водорасли, крайбрежни растения, микроорганизми... Дори когато навън е зима, под водата, отгоре на повърхността, както и в тръстиките наоколо гъмжи от явен и таен живот. Може да се поразходите, да поспортувате, да се любувате на красивите изгреви и залези, само на шепа разстояние от романтиката на морето и от деловия ритъм на Бургас.
Какво е езерото за хората? Сложна екосистема, за която не винаги си даваме сметка. Затова пък познавачите знаят как да се отблагодарят на езерото. Пазят го, грижат се за него, провеждат бригади за почистване. Пристигат доброволци от близо и далеч. Взимат отпуск и, вместо да хукнат някъде или да се излежават на някоя прохладна сянка, работят. В Календара на прояви, цялата 2015-а е обявена за Година на Лагуната при Атанасовското езеро! Приятелите на добрата кауза се множат. Обичат да се събират по делови поводи, но и за специалните тържества. Езерото има рожден ден, имен ден, от три години – и Фестивал на солта.
Много любов и артистични изненади ще откриете в Празничната програма за Фестивала на солта.
Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..
Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..
Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в предаването "Следобед за любопитните" проф. Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ "Александровска" и..
В първото за новата година издание на предаването "За думите" с доц. Мая Влахова от Секцията по ономастика на Института за български език коментираме имената на първите бебета за 2025 г. и тенденциите, които се очертават в избора на младите родители. Крум е наречено първото момченце, сред останалите два пъти се появява името Самуил, което потвърждава..
"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg