Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Българската гора”

Значението на гората

Снимка: Теодора Михова

„Хубава си, моя горо!” Всеки човек, изпитал красотата и богатствата на гората, възкликва в душата си като поета Любен Каравелов. Омаян от зеления полъх на короните, от сладката, кладенчова вода изпод корените на буките, освежен от шепата дъхави горски ягоди, малини, къпини, пленен от ярките цветове на божурите... И ако сред цялата тази хубост имаме щастието да зърнем мощния благороден елен, понесъл гордо разклонените си рога или дивите кози, застинали грациозно на някой зъбер над дърветата, ще се докоснем до тържеството на дивата природа с удивителни, прекрасни създания и незабравими картини. През всичките сезони. Пленително очарование, обагрено през есента в злато,охра и бакър, а през зимата покрито от заскрежени дантели. Огласяни от стотици птици, горите са най-прекрасните концертни зали на нашия свят. Пак те са източник на топлина и естествен ресурс за различни стопански дейности, за творенията на майстори занаятчии, резбари и художници. „Хубава си, моя горо!”
В поредното издание от цикъла „Българската гора” ще ви представим богатствата на горите в България и на крайградските паркове - любими места за отдих на милиони граждани у нас.
Участници: доцент доктор Георги Костов, инженер-лесовъдите Иван Недков, Ангел Косев, Виктор Михайлов, Петър Заяков, Василий Маринковски, Мико Павлов и професор Иван Палигоров.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55