Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме 200 години от рождението на Димитър Добрович през 2016

Усилията на изкуствоведи от България и чужбина, както и на наши сънародници зад граница ще бъдат мобилизирани, за да се осъществи програма за национално честване на 200-годишнината от рождението на първия български художник с академично образование. Димитър Добрович е роден в Сливен, учи в гръцкото училище в Коручешме, Истанбул и в Атина. Художественото си образование в началния етап дължи на френския живописец Пиер Бонерот и на италианския художник Рафаело Чеколи. В Гърция, където завършва Художественото училище, е известен под името Димитриос Добриадис. Десетилетия от живота и творчеството му са свързани с Италия и Рим - там постъпва в художествената академия през 1848 година. Взема участие във въстанието на Гарибалди, а по-късно се дипломира и така става първият български художник с академично образование. Умира през 1905 г., дванайсет години след завръщането си в България.
Какво ще включва програмата на честванията и през какви трудности преминават организаторите, чуйте от доц. д-р Ружа Маринска и от д-р Анжела Данева, които гостуваха в „Артефир”.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Св. Варвара

Днес християните почитат Св. великомъченица Варвара

В деня на Света великомъченица Варвара в "Нашият ден" разговаряме с отец Йордан Петков от храма "Света Варвара" в бургаското село Варвара. За много хора селцето Варвара е красив малък плаж недалеч от Царево, а за о. Йордан то е още едно място, откъдето преподава на вярващите Светото причастие. Свещеникът е от Ахтопол, но служи и във Варвара,..

публикувано на 04.12.24 в 08:52

Руми Коцева пее коледни класики на български език

Руми Коцева пее коледни класики в свой превод в концерта "Вечните коледни песни на български език". Гост-солисти са вокалистите Васил Петров и Никола Попов, а гост-музиканти – Цветан Недялков – китара, Кристиан Илиев – пиано, и Ивайло Звездомиров – бас.  Обещанието за по-добро бъдеще, което празниците носят в себе си, ще бъде подчертано от Детския..

публикувано на 04.12.24 в 08:45
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15