„Фиерабрас” - героико-романтична опера в три действия с музика на Франц Шуберт и либрето на Йозеф Купелвизер.
Световна премиера - 1897, Дворцов театър - Карлсруе
В България операта не е поставяна.
Действащи лица:
Карл Велики, крал на франките (бас)
Ема, негова дъщеря – (сопран)
Егинхард, рицар на Карл Велики (тенор)
Роланд, рицар на Карл Велики (баритон)
Боланд, принц на маврите (баритон)
Фиерабрас, негов син (тенор)
Флоринда, негова дъщеря (сопран)
Марагонд, нейна приятелка (сопран)
Брутамонте, мавърски военачалник (бас)
Огиер, рицар на Карл Велики (тенор)
Оливие, Ги фон Бургунд, Рихард фон дер Норманди,
Герард фон Мондидур – рицари на Карл Велики
Място и време на действието - Южна Франция и Испания по времето на Карл Велики, началото на IX век.
Първо действие
Дъщерята на Карл Велики - Ема, е влюбена в храбрия рицар Егинхард, но двамата млади са принудени да пазят любовта си в тайна, тъй като император Карл не я одобрява. Карл и неговите храбри рицари, начело с легендарния Роланд, са победили в поредната жестока битка с маврите и са заловили Фиерабрас, сина на мавританския принц Боланд. Великодушният Карл не праща пленника в затвора. След като е доведен в замъка на Карл, Фиерабрас започва да шпионира Ема и разпознава в дъщерята на императора момичето, в което преди време се е влюбил, когато е бил в Рим. Една късна вечер Егинхард и Ема се срещат в градината, но са прекъснати от Фиерабрас. Влюбените умоляват мавританския рицар да защити Егинхард от гнева на Карл. Фиеарбрас се съгласява и Егинхард му помага да избяга. Но в същия момент се появява императорът и мислейки, че Фиерабрас се опитва да отвлече Ема, нарежда мавърът да бъде окован. На финала на действието Егинхард и другите рицари на Карл Велики се готвят отново да заминат на поход.
Второ действие
Егинхард, който се страхува да изясни въпроса относно Ема и Фиерабрас пред Карл Велики, е изпратен в лагера на мавританския принц Боланд заедно с Роланд и други храбри рицари, за да проведат мирни преговори. Но група мавритански бойци изненадват Егинхард, залавят го и го отвеждат в замъка на техния принц, където Боланд и дъщеря му Флоринда се притесняват за съдбата на своя син и брат. Егинхард им разказва за това как Фиерабрас е бил затворен и окован във вериги. В следващия момент пристигат останалите рицари на Карл, които трябва да водят мирните преговори. Боланд обаче е много разстроен от новината за затворничеството на Фиерабрас и вместо преговори, нарежда християнските рицари да бъдат оковани, а след това - осъдени на смърт. Сред пленниците обаче дъщеря му Флоринда разпознава Роланд, в когото се е влюбила в Рим (както и Фиерабрас, влюбил се в дъщерята на Карл във Вечния град). Флоринда решава да се опита да помогне на християните. Тя успява да пусне най-напред Егинхард, а после, след кратка среща с Роланд, освобождава всички рицари от затвора на замъка. Но следва още една битка между християнските и ислямските воини. Роланд и неговите другари отново са заловени и върнати в мавританския затвор, а Боланд е много разстроен от поведението на дъщеря си, която се е оказала предателка.
Трето действие
Ема, която очаква завръщането на Егинхард, признава на баща си, че Фиерабрас е невинен, той изобщо не се е опитвал нито да я съблазнява, нито да я отвлича. Дъщерята на Карл Велики обича Егинхард и най-после се осмелява да заяви това на строгия си баща. Карл освобождава Фиерабрас и двамата рицари - Фиерабрас и Егинхард, тръгват към замъка на Боланд, за да помогнат на задържаните християни. Те обаче вече са отведени на мястото за екзекуции – очаква ги изгаряне на клада. Флоринда умолява баща си да пощади Роланд. Боланд обаче е много разгневен и заявява: ако дъщеря му толкова обича християнския рицар, тя е свободна да умре заедно с него! Карл Велики, Егинхард и Фиерабрас, начело на армията на франките, успяват да пристигнат точно навреме, за да спрат екзекуцията и да убедят Боланд да освободи християнските бойци. Двамата предводители - Карл и Боланд, се договорят за мир, а след това идва и радостта за влюбените. Роланд и Флоринда, както и Егинхард и Ема са свободни да се обичат и да бъдат заедно. А мавританският принц Фиерабрас решава да приеме християнската вяра и да се присъедини към рицарите на победителя - Карл Велики.
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в колаборация с цигуларката Анна-Мария Тамахкярова, позната като ANIMA. "Несломен" се казва и първата песен от албума, която има кънтри-етно звучене. "Тази дума отговаря на много неща и по някакъв начин ще..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор на спектакъла е Николай Гундеров, познат на публиката с неподправения си почерк в жанра комедия. Той е и сценарист на новия текст по пиесата на Добри Войников, където героите са поставени в..
Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от най-значимите събития в културната карта на България, ще започне на 21 ноември с премиера на домакините от Старозагорската опера – две едноактни творби на Пучини. Финалът ще бъде на 4 декември с "Рейнско..
Роденият в Германия композитор Георг Фридрих Хендел е сред най-популярните личности от артистичния свят на Лондон от началото на 18 век. Неговата опера "Орландо", създадена през 1733 г. има п о-скоро артистичен, отколкото популярен успех при първите си представления. Музиката на Хендел съчетава бароково изобилие и едновременно с това лекота на..
Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат..
Около 17 % от населението на България страда от диабет по данни от последния национален скрининг, проведен през 2024 година. На 14 ноември отбелязахме..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg