Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Фиерабрас” - героико-романтична опера в три действия с музика от Франц Шуберт (съдържание)

„Фиерабрас” - героико-романтична опера в три действия с музика на Франц Шуберт и либрето на Йозеф Купелвизер.
Световна премиера - 1897, Дворцов театър - Карлсруе
В България операта не е поставяна.

Действащи лица:
Карл Велики, крал на франките (бас)   
Ема, негова дъщеря – (сопран)
Егинхард, рицар на Карл Велики (тенор)
Роланд, рицар на Карл Велики (баритон)
Боланд, принц на маврите (баритон)   
Фиерабрас, негов син (тенор)
Флоринда, негова дъщеря (сопран)
Марагонд, нейна приятелка (сопран)
Брутамонте, мавърски военачалник (бас)
Огиер, рицар на Карл Велики (тенор)
Оливие, Ги фон Бургунд, Рихард фон дер Норманди,
Герард фон Мондидур – рицари на Карл Велики

   
Място и време на действието - Южна Франция и Испания по времето на Карл Велики, началото на IX век.

Първо действие
Дъщерята на Карл Велики - Ема, е влюбена в храбрия рицар Егинхард, но двамата млади са принудени да пазят любовта си в тайна, тъй като император Карл не я одобрява. Карл и неговите храбри рицари, начело с легендарния Роланд, са победили в поредната жестока битка с маврите и са заловили Фиерабрас, сина на мавританския принц Боланд. Великодушният Карл не праща пленника в затвора. След като е доведен в замъка на Карл, Фиерабрас започва да шпионира Ема и разпознава в дъщерята на императора момичето, в което преди време се е влюбил, когато е бил в Рим. Една късна вечер Егинхард и Ема се срещат в градината, но са прекъснати от Фиерабрас. Влюбените умоляват мавританския рицар да защити Егинхард от гнева на Карл. Фиеарбрас се съгласява и Егинхард му помага да избяга. Но в същия момент се появява императорът и мислейки, че Фиерабрас се опитва да отвлече Ема, нарежда мавърът да бъде окован. На финала на действието Егинхард и другите рицари на Карл Велики се готвят отново да заминат на поход.

Второ действие
Егинхард, който се страхува да изясни въпроса относно Ема и Фиерабрас пред Карл Велики, е изпратен в лагера на мавританския принц Боланд заедно с Роланд и други храбри рицари, за да проведат мирни преговори. Но група мавритански бойци изненадват Егинхард, залавят го и го отвеждат в замъка на техния принц, където Боланд и дъщеря му Флоринда се притесняват за съдбата на своя син и брат. Егинхард им разказва за това как Фиерабрас е бил затворен и окован във вериги. В следващия момент пристигат останалите рицари на Карл, които трябва да водят мирните преговори. Боланд обаче е много разстроен от новината за затворничеството на Фиерабрас и вместо преговори, нарежда християнските рицари да бъдат оковани, а след това - осъдени на смърт. Сред пленниците обаче дъщеря му Флоринда разпознава Роланд, в когото се е влюбила в Рим (както и Фиерабрас, влюбил се в дъщерята на Карл във Вечния град). Флоринда решава да се опита да помогне на християните. Тя успява да пусне най-напред Егинхард, а после, след кратка среща с Роланд, освобождава всички рицари от затвора на замъка. Но следва още една битка между християнските и ислямските воини. Роланд и неговите другари отново са заловени и върнати в мавританския затвор, а Боланд е много разстроен от поведението на дъщеря си, която се е оказала предателка.

Трето действие
Ема, която очаква завръщането на Егинхард, признава на баща си, че Фиерабрас е невинен, той изобщо не се е опитвал нито да я съблазнява, нито да я отвлича. Дъщерята на Карл Велики обича Егинхард и най-после се осмелява да заяви това на строгия си баща. Карл освобождава Фиерабрас и двамата рицари - Фиерабрас и Егинхард, тръгват към замъка на Боланд, за да помогнат на задържаните християни. Те обаче вече са отведени на мястото за екзекуции – очаква ги изгаряне на клада. Флоринда умолява баща си да пощади Роланд. Боланд обаче е много разгневен и заявява: ако дъщеря му толкова обича християнския рицар, тя е свободна да умре заедно с него! Карл Велики, Егинхард и Фиерабрас, начело на армията на франките, успяват да пристигнат точно навреме, за да спрат екзекуцията и да убедят Боланд да освободи християнските бойци. Двамата предводители - Карл и Боланд, се договорят за мир, а след това идва и радостта за влюбените. Роланд и Флоринда, както и Егинхард и Ема са свободни да се обичат и да бъдат заедно. А мавританският принц Фиерабрас решава да приеме християнската вяра и да се присъедини към рицарите на победителя - Карл Велики.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Костадин Генчев

За страстта в музиката – с вдъхновения и петолиния

На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..

публикувано на 24.01.25 в 09:15

15 години квартет "Светоглас"

"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.

публикувано на 23.01.25 в 09:10

Bulgar Klezmer Band с концерти и творчески работилници в София

Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява.  Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..

публикувано на 21.01.25 в 16:45

Най-важно е да се правят концерти за младите

Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..

публикувано на 21.01.25 в 14:50
Елена Стоянова и Александра-Йоана Александрова

Нежна династия: Елена Стоянова и Александра-Йоана Александрова

В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна колоратурка, ярка актриса, харизматична личност, красива жена и прекрасна съпруга и майка, е в студиото заедно със своята дъщеря – младата певица и актриса Александра-Йоана Александрова...

обновено на 20.01.25 в 12:02