Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Жените композиторки”: Фани Менделсон

Фани Менделсон
Фани Сесилия Менделсон Бартолди - немската певица, пианистка и композиторка; чаровната дама с огромните тъмни очи и изразително лице! Родена е на 14 ноември 1805 г. в Хамбург, най-голямото от четирите деца на успешния берлински банкер Абрахам Менделсон и Леа Саломон, сестра и довереница на композитора Феликс Менделсон. Наследница е на два изявени еврейски рода, въпреки това не е възпитавана в юдаизъм. Нейни дядовци са философът просветител Мойсей Менделсон и предприемачът Даниел Итциг, важна фигура в двора на двама пруски крале - Фридрих Велики и Фридрих Вилхелм ІІ. На 25-годишна възраст се омъжва за пруския придворен художник Вилхелм Хензел и приема неговата фамилия, но светът я познава предимно с моминското й име. А съвременниците й обожават да присъстват на нейните неделни музикални салони. Франц Лист, Клара Шуман, Хайнрих Хайне и други известни личности са чести гости в дома на семейство Хензел и с нетърпение очакват да чуят последните композиции на Фани. Тя е автор на около 500 музикални творби, включително камерна музика – струнни квартети, клавирно трио, дуети и квартети за глас и пиано, органови творби, кантати и оратории, 120 пиеси за пиано, сред които песни без думи, прелюди, характеристични пиеси и сонати.
Стилистиката на нейната музика е близка до тази на брат й Феликс Менделсон. Много от произведенията й остават като ръкописи. Фани има аристократичен подход към композирането - пише музиката си на цветни листа хартия в добавка с илюстрации от нейния съпруг Вилхелм и кратък стих.
Фани Менделсон проявява в ранна възраст музикалния си талант и заедно с брат си Феликс получава блестящо образование в богатата и културна берлинска среда. Двамата учат при едни и същи учители пиано и композиция. Карл Фридрих Целтер, директор на Берлинската певческа академия, фаворизира Фани и в писмо до Гьоте четем следното описание на таланта й: Абрахам Менделсон има възхитителни деца, а най-голямата му дъщеря напомня с нещо на Себастиан Бах. Това дете е наистина специално!, а след няколко години добавя и най-високата оценка за жена по това време Тя свири като мъж!

4 октомври


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31