Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемът с обувките започва още в ранна детска възраст

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Напоследък модните тенденции стават все по-решаващи за това какви обувки да си купим. Пазарът прелива от всевъзможни модели, а токовете отдавна са прехвърлили границата на практичното и удобното.
Оказва се, че деформацията на ходилото, която може да предизвика по-нататъшни сериозни проблеми за здравето, започва още в ранна детска възраст.
„Най-полезно за децата е те да ходят боси и то по неравни повърхности, каквито са плажът, тревните площи и селските дворове.“ Това поясни доц. д-р Неделчо Цачев, завеждащ катедра „Ортопедия и травматология“ към Военномедицинска академия.
Ходенето на босото краче дразни всички мускулни рецептори на ходилото и спомага за правилното му развитие. Той посъветва майките да не ограничават децата си да играят без обувки, когато са на село при своите баби, или на разходка сред природата.
Деведесет процента от пациентите на д-р Неделчо Цачев са жени. Както той поясни, причината е, че при дамите елегантността надделява над удобството и здравето.
„Има места, на които може да си позволите да носите високи обувки, но за кратко и токът не бива да надвишата два до три сантиметра.“
Д-р Цачев е категоричен, че хубавата обувка е удобната обувка и, ако искаме да предотвратим възможни проблеми с ходилата, ставите и гръбначния стълб, трябва да пазаруваме отговорно.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57

Естетична медицина – регулация, опасности, решения

За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..

публикувано на 05.02.25 в 11:21

Първоначалната мотивация да посегнеш към дрогата е положителното очакване

"Много и различни са причините, поради които хората започват да употребяват психоактивни вещества. Всеки може да има собствена причина, в повечето случаи обаче е комплекс от фактори. И генетично се предава високия толеранс, и поведенческия модел, който се наблюдава в семейството е много важен, защото децата възприемат това като средство за справяне с..

публикувано на 05.02.25 в 08:05