Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Любовта на Даная”, опера в три действия от Рихард Щраус (съдържание)

Сцена от мита за Даная върху антична ваза
Премиера: Залцбург, Малка фестивална зала, 14 август 1952 година
Либрето: Йозеф Грегор, по ръкописа от 1920 г. на пиесата "Даная, брак по сметка" от Хуго фон Хофманстал;

Действащи лица:

Юпитер – бог на небето, дневната светлина и бурите, баритон;
Меркурий – пратеник на боговете, тенор;
Полукс – цар на Еос, тенор;
Даная – дъщеря на цар Полукс, сопран;
Ксанте – нейна слугиня, сопран;
Мидас – цар на Лидия, тенор;
Четирима царе - племенници на Полукс, 2 тенора, 2 баса;
Четири царици, Семеле – сопран;
Четири царици, Европа – сопран;
Четири царици, Алкмена – мецосопран;
Четири царици, Леда - контраалт;

Първо действие:
Цар Полукс е потънал в дългове и е на път да изгуби и двореца си. Само с много усилия той възпира кредиторите си да му отнемат всичко. Богатството, което царят някога е притежавал, е отдавна заложено. В двореца са четиримата племенника на цар Полукс, женени за най-красивите жени в света - Европа, Семела, Алкмена и Леда. Те са пристигнали за посрещането на несметно богатия цар Мидас, Мидас е дошъл, за да спечели сърцето на красивата дъщеря на Полукс Даная. Междувременно Даная разказва на слугинята си Ксанте своя сън, в който тя е омагьосана от златен дъжд. Даная обещава, че ще се омъжи само за онзи, който я заплени толкова силно, колкото този сън. Посланиците се връщат в двореца и съобщават на Полукс, че Мидас е решил да се ожени за Даная. Въпреки това кредиторите остават недоверчиви, защото Даная отхвърля всички предложения за брак. Те подслушват разговор, в който племенниците на Полукс разказват как цялото богатство на Мидас е направено от злато и за доказателство са донесли едно малко златно бижу. В двореца се съобщава за пристигането на златен кораб. Всички тръгват към пристанището, за да посрещнат Мидас, само Даная остава в стаята си, бленуваща по своя сън. В замъка пристига странник, който всъщност е Мидас, преоблечен като слуга. Даная го приветства и между двамата прехвърчат любовни искри, те отиват да посрещнат кораба, на който бог Юпитер се представя за цар Мидас. Само четирите млади кралици разпознават своя бивш любим, а Юпитер ги моли да не го издават и да му съдействат при ухажването на Даная.

Второ действие:
Юпитер пристига в сватбената зала, все още представящ се за цар Мидас. Той е онзи, който се е явил в съня на Даная под формата на златен дъжд, и иска да я спечели за себе си. Мидас, преоблечен като прислужник, не е готов да се предаде и да остави Даная на Юпитер. Двамата изпадат в разгорещен спор. Разяреният Юпитер проклина Мидас – всичко, до което се докосна в бъдеще, ще бъде превърнато в злато. Юпитер излиза, проклятието е изпълнено и щом Мидас прегръща Даная, тя се превръща в златна статуя. Отчаян Мидас предлага на Юпитер да попитат Даная за кого иска да се омъжи. Богът връща към живот Даная, а тя избира Мидас. Двамата влюбени изчезват в нощта.

Трето действие:
На една малка уличка стоят Даная и Мидас, който вече не е цар, а отново се е превърнал в магарищар. Той й разказва за разтрогнатия договор с Юпитер и двамата влюбени решават да се откажат от златото в името на любовта. Меркурий среща Юпитер и му се присмива, защото Даная го е отхвърлила. Когато богът се връща в своето царство на небето, алчните кредитори се обръщат към него, настоявайки Мидас да изплати дълговете на цар Полукс. Юпитер щедро ги дарява със златен дъжд. Преоблечен като скитник богът отива при Даная, която живее скромно в малка къща. Той прави последен опит да я спечели, предлагайки й охолен живот, но Даная му връща последното си скъпоценно притежание – малко златно украшение за коса. Юпитер осъзнава загубата си и виждайки, че любимата му е щастлива, благославя двамата влюбени.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Конрад Хъруиг: Искам да повярвате, че хората гледат на България като страна с нова и модерна музика

Американската легенда на джаз тромбона гостува в предаването "Джазисимо" след серия клубни концерти в София заедно с български джаз музиканти, с които той поддържа топли отношения от две десетилетия – Атанас Попов, Антони Дончев, Георги Дончев, Димитър Льолев, Михаил Иванов-Мишо, Васил Спасов и други. През 2018 г. Конрад Хъруиг е специален гост на..

публикувано на 25.12.24 в 17:10
Мирослава Кацарова

Back to the Cinema с Мирослава Кацарова

Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..

публикувано на 25.12.24 в 11:27
Мария Мира Христова, инж. Васил Ботев и Людмила Лазарова с вълшебното

За песента "Копче-топче" или как на Коледа стават чудеса

Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..

публикувано на 25.12.24 в 09:11

Стенли с коледен концерт

Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със своята група в 22 часа в коледната нощ.  Много rock’n’roll, стил и класна българска музика обещава Станислав Сланев-Стенли на своята публика, а празничната му програма от най-добри песни е взела..

публикувано на 24.12.24 в 17:50
Сцена от спектакъла на „Джани Скики“

Отзвук от бляскавото начало на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора - 2024

През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата сграда на Операта в началото на 70-те години на ХХ век, дните прерастват във Фестивал на оперното и балетното изкуство (ФОБИ) – едно от най-значимите музикални събития на България. Тазгодишното,..

публикувано на 23.12.24 в 12:15