Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Два мюзикъла и още нещо

БНР Новини
Илюстрация: Габриела Йорданова, детайл

Детската ваканционна програма продължава и тази седмица. В края на лятната ваканция слушайте:

На 29 август„Малечко Палечко“, приказка от Шарл Перо.
Шарл Перо е роден отдавна, много отдавна – през 1628 година. Той е френски писател и фолклорист. Автор е на голям брой детски приказки, сред които „Червената шапчица“, „Спящата красавица“, „Котаракът в чизми“, „Пепеляшка“, „Магарешката кожа“, „Синята брада“ и... „Малечко Палечко“, която можете да чуете в понеделник, ако не се успите. Та говорехме за Шарл Перо. Вероятно много е обичал децата, защото е проучил и преработил редица устни народни приказки, а после ги е събрал в книга, която издал от името на сина си Пиер. Книгата е публикувана за пръв път през 1697 г. под заглавие „Приказки за моята майка“. Първоначално в нея влизат осем приказки, но в по-късните издания Шарл Перо добавя още. Но тази първа книжка се оказва знаменателна, защото оттогава, та чак до днес, Шарл Перо живее в детството на всяко дете.

На 30 август„Вълкът и седемте козлета“, звезден мюзикъл от Димитър Димитров и Александър Владигеров.
За мюзикъла „Вълкът и седемте козлета“ няма какво да се каже. Мюзикълът „Вълкът и седемте козлета“ трябва да се слуша. Прекрасен е! Автор на текста на песните е Димитър Димитров. Автор на музиката – Александър Владигеров. Участват артистите: Николай Бинев, Тодор Колев, Коста Цонев, Величка Чобанова и Асен Ангелов. Мюзикълът е създаден през 1974 година. Записан е в Първо студио на БНР със симфоничен оркестър.

На 31 август„Заек победител“, тибетска приказка.
„Заек победител“ е смешна и поучителна история. Мислим си, че зайчетата само треперят от страх, защото всички в гората тъкмо тях искат да изядат. Горе-долу е така. И в тази приказка лисицата, вълкът и маймуната наистина са много гладни и искат да похапнат заешко по тибетски. Нооо... не са познали! Този заек не е заек страхливец, ами е заек победител. Големи перипетии го чакат, докато победи. Слушайте в сряда от 8 часа, за да чуете как се побеждават прегладнели хищници.

На 1 септември, когато първият учебен ден все повече наближава, слушайте мюзикъла „Тайната сила на мечока Пепо“. Текстът е на Димитър Димитров, а музиката – на Петър Ступел. Участват: Славка Славова, Слава Рачева, Цонка Митева, Надя Топалова, Коста Карагеоргиев, Ангел Георгиев, Видин Даскалов, Елза Лалева. Режисьор: Славка Матова.

И в петък, 2 септември, ваканционната програма за деца завършва с „Малката русалка“ – приказка от вълшебника-разказвач на приказки Ханс Кристиан Андерсен.
Автор на драматизацията – Майя Динева. Режисьор – Златко Гулеков.

Приятно слушане, мили деца! Продължавайте да се радвате на ваканцията си. Надяваме се, че нашите приказки я правят още по-цветна!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00