Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Eдин фестивал на 12 години

БНР Новини
18
Христина Ангелакова, Сийка Лапачка и Беса Лугичи (отляво надясно).

Догодина ще навлезе в своята тинейджърска възраст. Постепенно, стъпка по стъпка фестивалната програма се разширява. Красотата на мястото и амбициозният екип вече привличат все повече верни следовници. В началото всички с насмешка и злобнички подмятания говореха за това начинание, с което се зае известната наша певица Снежинка Аврамова. Със сигурност темата „Защо в Правец?“ още дразни духовете на непримиримите противници на някогашната партийна слава на града. Но след като веднъж си попаднал там, особено ако си млад и не се интересуваш от политическия подтекст със сигурност ще обикнеш мястото. Тази година петте фестивални дни бяха наситени със събития – матинета, срещи в ранния следобед и спектакли вечерта. Както всеки фестивал на открито и тук не се размина без тревоги от времето, но сякаш всичко вървеше според плановете и дори внезапно разразилата се буря сякаш подсили действието във вечерта, в която се играеше „Севилският бръснар“.

Изумителна е и последната вечер, когато фестивалната програма се пренася в центъра на града. Входът е свободен, а хората от Правец вече с компетентност коментират изпълнението. Дори си спомнят, някои от солистите гостували вече там. Можеш да дочуеш „...той много се е развил“ или „... и тази година продукцията е много хубава“. Дори не повярвах на ушите си, когато подслушах разговора на две съвсем непретенциозно облечени жени, с груби ръце, които тихичко коментираха диригента, който „много добре подавал на музикантите“. Самата сцена, репетициите и саундчекът се осъществяваха пред възторжените погледи на малчуганите, които прекарват лятото „на село при баба“, и които останаха на площада до края. Оркестрантите настройваха инструментите си пред тях. Групичка гледаше удивено красива валдхорнистка, която седнала на парапета на фонтана репетираше пасажи. Между два тегела с тротинетката спираха и се заслушваха в бликащата от сцената музика. Със сигурност с подобна лятна емоция не може да се похвали нито едно дете от друг град. И публиката, която изпълни до краен предел площада не може. „Лучия ди Ламермур“ на Доницети със състав, с който би се гордял всеки театър и който слушаш абсолютно безплатно. Дали очакват следващото издание. Със сигурност, защото през тези фестивални дни градът се оживява. Затова помолих артистичния директор на фестивала „Моцартови празници“ в Правец Христина Ангелакова да поговорим за плановете. Чуйте в звуковия файл нейния разказ.

Снимки: Асен Димитров



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05