Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Две премиерни творби ще бъдат представени от Симфоничния оркестър на БНР с диригент Росен Гергов на 13 януари от 19.30 часа в зала „България“

Програма "Христо Ботев" ще излъчи директно от зала "България" концерта на Симфоничния оркестър на БНР

БНР Новини
Снимка: БНР
Симфоничният оркестър на БНР ще представи две премиерни творби. Това са а Увертюра Али Баба от Румен Бояджиев – син и Frozen in time за маримба и оркестър от Авнер Дорман. Програмата ще завърши със Симфония № 5 на Лудвиг Ван Бетовен. Солист на концерта ще бъде Василена Серафимова (маримба).
Произведението Frozen in time за маримба и оркестър е написано от израелския композитор Авнер Дорман. То ще прозвучи за първи път в България, изпълнено от младата перкусионистка Василена Серафимова. Талантливият композитор Румен Бояджиев-син, ще направи своята световна премиера на увертюрата си Али Баба, част от работата му към едноименната детска оперета.
Василена СерафимоваВасилена Серафимова е една от младите български изпълнителки, която се изявява в България и в Европа като концертиращ музикант, както и първaта българскa перкусионистка, която завършва Висшата национална консерватория за музика и танц в Париж. Още в детска възраст тя става носителка на награди от престижни международни конкурси в България, а по-късно в Австрия, Франция и Германия. През 2006 година е сред финалистите на Международния конкурс за маримба в Линц (Австрия). Тя е удостоена с награди от престижните международни конкурси Marimba Оne, Norsk and Classic Concert Group, Международния конкурс за маримба в Париж и награда от Спедидам за най-добър чуждестранен студент във Франция. През септември 2007 година Василена печели Втора награда на Международния конкурс ARD в Мюнхен (Германия), а година по-късно е с Първа награда от Петия световен конкурс за маримба в Щутгарт (Германия).
СнимкаНейните музикални идеи, чувствителност и силно сценично присъствие впечатляват журито на Международния есенен конкурс за млади интерпретатори, което ѝ присъжда Голямата награда както и два специални приза – наградата Пиер Салви на Община Вал д’Оаз и наградата Жан Пол Ню за най-добро изпълнение на съвременна творба. Дебютният ѝ компактдиск излиза през 2012 година в Париж от Integral Classic.
Увертюрата към детската оперета Али Баба е най-новото концертно произведение на Румен Бояджиев-син. Издържана в оркестровия дух на холивудската „Златна ера“ от 40-те и 50-те години на XX век, тя представлява своеобразен увод към така популярната детска приказка, която композиторът обещава, че скоро ще се превърне в завършено музикално-сценично произведение. След успеха на първата оперета от този цикъл – Малката Кибритопродавачка, Али Баба е продължението на замисляния от автора триптих, съдържащ три от най-популярните приказки в световната литература – "Малката Кибритопродавачка", "Ледената Кралица" по Ханс Кристиан Андерсен и "Али Баба" по "Приказки от 1001 нощ". За своите идеи композиторът споделя: „Целта на този цикъл е да възвърне интереса към жанра на оперетата в класическия ѝ смисъл, представяйки на детската аудитория произведения, написани на базата на класическата вокално-оркестрова форма. Триптихът цели да възпита у децата вкус и сетива за музикално-сценичните изкуства като цяло, нещо, от което те определено имат нужда в съвременното общество“ – казва Румен Бояджиев-син.
Диригентът Росен Гергов успява умело да съчетава класиката и съвременността в концертите на Симфоничния оркестър на БНР. Разнообразието и новаторството в програмата на сезон 2016/2017 се дължи на неговия опит като млад диригент на световната сцена, ръководейки редица от големите европейски оркестри. Носител е и на множество престижни награди, а през 2008 година неговият компактдиск със Симфоничния оркестър на Norrlands Opera е номиниран за награда „Грами“ в категорията Classical Contemporary Composition.
Симфония № 5 на Лудвиг Ван Бетовен, една от най-изпълняваните и любими симфонии, ще прозвучи за финал на концерта в зала „България“.
Билети на касата на “Кантус Фирмус” в зала “България“, Рекламно-информационния център на БНР (бул. “Драган Цанков” 4) и в мрежата на ticketsbg.co




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50