Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Пещерите на България”: Пещери „Венеца” и „Магура”

БНР Новини
Пещерата „Магура” е една от най-големите в България.
Снимка: БГНЕС

„Драпериите” от оникс в пещера „Венеца” се превръщат в музикални инструменти, когато човек може умело да почуква по тънките им стени. Тогава пещерата се изпълва с музика, която отеква в многобройните ниши и започва приказния си разказ за един друг, невиждан от слънцето, свят. Светът на пещерите. Своеобразната красота на всяка една от тях я прави неповторима. Музика, цветове, екот и неразгадани, понякога магически символи, сред ниши и огромни галерии, където са живели първите хора, а сега прочути музиканти изнасят концерти, енолози могат да представят най-изискани вина от България. Мистичната феерия от ледени кристали и разноцветни калцидни образувания в пещера „Венеца” привлича през цялата година туристи от различни краища на света. Богатството от чудни форми, изваяни от най-талантливия творец - природата, нейното могъщество и фантазия проличават отново и отново в две от най-известните пещери в белоградчишкия край.

В пещера „Магура” има над три хиляди образувания - твърде малко в сравнение с нейните размери. Но затова пък тя съхранява друго безценно богатство за човечеството - рисунки на едни от първите хора на Земята. Точно това културно-историческо наследство, според някои изследователи, е кодът и насоката за развитие на целия човешки род. В пещера „Магура” се намира изрисуваната информация за нашето минало и вероятно за бъдещето ни.

Повече за пещерите разказват Борис Борисов, пещерняк, и Кирил Кирилов - инженер, един от малцината изследователи на рисунките в пещера „Магура”.

 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55