Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Жените композиторки“: Сесил Шаминад

Сесил Луис Стефани Шаминад е родена в Париж на 8 август 1857 година. От малка проявява своите музикални таланти, от които се възхищава техният съсед и приятел Жорж Бизе, дори я нарича „мой малък Моцарт“. Майката е прекрасна пианистка и първата учителка на Сесил. По съвет на Бизе води дъщеря си в консерваторията, където веднага искат да я приемат, но бащата – управител на застрахователно дружество, се намесва със забраната си. Защото предназначението на буржоазната девойка било да бъде съпруга и майка и следователно никаква консерватория! Все пак й е разрешено да продължи да се занимава с музика вкъщи, за себе си. Така в дома й влизат известни педагози като Феликс льо Купе, който я учи на клавирни умения, Мари Габриел Савар на хармония, Мартин Пиер Марсик на цигулка и Бенджамин Годар на композиция. Освен това там често се организират музикални салони, в които гостували знаменитости. Разказват, че така самият Лист се разчувствал и казал, че момичето му напомня на свиренето на Шопен. Но Сесил печели популярност не само като пианистка, а и като композиторка – първоначално със салонната си музика, чисто с практическо приложение, но по-късно под перото й излизат и големи симфонични опуси, балет, комичната опера „Момичето от Севиля“, драматична симфония с хор „Амазонки“, огромно клавирно творчество и много романтични песни и романси по стихове на Ронсар, Юго, Мюсе, Готие, Ришпен, Сюли Прюдом, Жул Верн и др.
Скоро музицирането в собствения дом става тясно за Сесил Шаминад и тя използва отсъствието на баща си за своето първо публично изпълнение. Тогава е на 20 години; свири в знаменитата парижка зала Плейел като част от квартета на младия цигулар Жозеф Марсик. Дебютът й е забелязан от публиката и пресата, т.е. не остава тайна за бащата. Но на него му са налага да се смири пред таланта на дъщеря си. И ето, че вратите за сценичната й слава се отварят. Започват солови и авторски концерти не само в родината й, но и в Европа и Америка. По природа обаче Сесил е крехка и трудно понася пътувания, предпочита да съчинява музика, това й доставя повече радост.

четвъртък, 13 юли, от 17.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Крикор Асланян до паметника на Винсент Ван Гог

В музеите на Сезан и Ван Гог в Екс ан Прованс

Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..

публикувано на 18.11.24 в 12:10
Красимир Стоев

Красимир Стоев: Очаква ни мека зима с повече валежи

"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..

публикувано на 16.11.24 в 11:30