Сесил Луис Стефани Шаминад е родена в Париж на 8 август 1857 година. От малка проявява своите музикални таланти, от които се възхищава техният съсед и приятел Жорж Бизе, дори я нарича „мой малък Моцарт“. Майката е прекрасна пианистка и първата учителка на Сесил. По съвет на Бизе води дъщеря си в консерваторията, където веднага искат да я приемат, но бащата – управител на застрахователно дружество, се намесва със забраната си. Защото предназначението на буржоазната девойка било да бъде съпруга и майка и следователно никаква консерватория! Все пак й е разрешено да продължи да се занимава с музика вкъщи, за себе си. Така в дома й влизат известни педагози като Феликс льо Купе, който я учи на клавирни умения, Мари Габриел Савар на хармония, Мартин Пиер Марсик на цигулка и Бенджамин Годар на композиция. Освен това там често се организират музикални салони, в които гостували знаменитости. Разказват, че така самият Лист се разчувствал и казал, че момичето му напомня на свиренето на Шопен. Но Сесил печели популярност не само като пианистка, а и като композиторка – първоначално със салонната си музика, чисто с практическо приложение, но по-късно под перото й излизат и големи симфонични опуси, балет, комичната опера „Момичето от Севиля“, драматична симфония с хор „Амазонки“, огромно клавирно творчество и много романтични песни и романси по стихове на Ронсар, Юго, Мюсе, Готие, Ришпен, Сюли Прюдом, Жул Верн и др.
Скоро музицирането в собствения дом става тясно за Сесил Шаминад и тя използва отсъствието на баща си за своето първо публично изпълнение. Тогава е на 20 години; свири в знаменитата парижка зала Плейел като част от квартета на младия цигулар Жозеф Марсик. Дебютът й е забелязан от публиката и пресата, т.е. не остава тайна за бащата. Но на него му са налага да се смири пред таланта на дъщеря си. И ето, че вратите за сценичната й слава се отварят. Започват солови и авторски концерти не само в родината й, но и в Европа и Америка. По природа обаче Сесил е крехка и трудно понася пътувания, предпочита да съчинява музика, това й доставя повече радост.
четвъртък, 13 юли, от 17.30 часа
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..
Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..
Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..
Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg