Тома Трифоновски започна като готов, оформен художник у когото декоративната простота и възрожденска чистота беше съчетана с едно модерно разбиране за строежа на формата – това пише за този творец неговият колега проф. Светлин Русев… Художникът Трифоновски, при когото кървавочервеният цвят бе основен във всички негови етюди, рисунки и платна, изобразяващи църкви и женски лица и голи тела – тази година щеше да навърши 80 години, ако беше жив.
По този повод неговата съпруга, дъщеря му и всички многобройни приятели от творческата гилдия на художниците събраха спомените си в един сборник със спомени, озаглавен „Томата“…, в който всеки един от съавторите пише за своите спомени, свързани с този бохем, компаньон, творец, баща и съпруг – Томата.
Тома Трифоновски е роден край езерото Кастория в Северна Гърция, израснал е в Чехия, върнал се е в България, в Плевен, Враца и София, стигнал е не само като пътник, а и като творец до Париж, Рим и Берлин. Всички тези странствания също са повлияли на неговото изкуство.
Представянето на сборника „Томата“ ще се съпътства и с изложба от платната на Тома Трифоновски, повечето от които са собственост на софийски галерии, на частни колекционери и на семейството му.
Спомените си в книгата разказват съпругата на Томата – Светлана, художниците Георги Шапкаров, Димитър Комшин и проф. Светлин Русев, поетесата Маргарита Кожухарова и други.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg