Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Спомените на Бабур“ или „Бабурнама“

БНР Новини
Бабур по време на лов за носорог (фрагмент от илюстрация на книгата)
Снимка: wikipedia

„Бабурнама“ е първата и до съвсем скоро единствена автобиографична книга в ислямската литература. На страниците й, основателят на Моголската империя в днешна Северна Индия, император Захир-уд-дин Мухамад Бабур, пра-пра-внук на Чингис  хан, подробно описва как е живял, своите качества и недостатъци, всички места, които е завоювал или посетил: какви животни и какви растения е срещнал, какви сгради и крепости е видял. Описва всички битки и политически събития, в които е участвал; разказва подробно за останалите участници и за техните действия. Посочва родословието на известни семейства от района на Централна Азия, техните обичаи и традиции. На много места в текста включва и свои стихове. Стилът му е ясен и прям, но също елегантен и очарователен.
Около 50 години след написването на „Бабурнама“, внукът на Бабур, император Акбар Велики, нарежда да преведат книгата на персийски (езикът на владетелските дворове и на  културните хора в Средна Азия по онова време) и да я украсят с великолепни миниатюри  и това е едно от най-големите достижения на ислямската живопис през 15 и 16 в. Обложката на книгата прилича на ярък средноазиатски килим с орнаменти от ромбове, цветя и виещи се клони. В началото е изобразено възцаряването на Бабур. Момчето седи на трон, който представлява малка шестоъгълна площадка за сядане „по турски“ с богато резбована облегалка. Тронът е поставен под голям балдахин, а върху него има малко езерце и се разхождат паун и чапла. Не са пропуснати придворните, музикантите, слугите, трапезата с медни съдове, покрити с изящна резба. На друга миниатюра е изобразен лов на носорози – в средата богато украсен слон е хванал с хобота си опашката на носорог. На гърба на слона седят двама ездачи – предният го управлява, а задният носи колчан със стрели…
Още за Бабур и „Бабурнама“, както и за прекрасния дворец на императора в Кабул, можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“ в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00