Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Жените композиторки”: Франческа Лебрун

Снимка: архив

Немското изискано сопрано Франческа Доротея Лебрун е и прекрасен композитор, достойна представителка на прочутата Манхаймска школа, дамата „виртуоз на камерната музика”. Моминската й фамилия е Данци, родена е на 24 март 1756 г. в Манхайм в семейство с музикално-артистични таланти и изяви. Баща й Иноценц Данци има италиански произход и е първи виолончелист на Манхаймския оркестър, а майка й Барбара Тоеши е танцьорка. По-малките й братя също са музиканти: Франц Данци е виолончелист и уважаван композитор, Йохан Баптист Данци е цигулар, а Антон Данци - певец. Съпругът й е виртуозът обоист и композитор Лудвиг Август Лебрун, също възпитаник на Манхаймската школа и творец в сантиментално-класически стил. Заедно те са прекрасна двойка не само в живота, но и на сцената - през 80-те години на 18 век имат необичаен успех в цяла Европа. За тях английския музиковед и композитор Чарлз Бърни пише: „Франческа Данци и отличният обоист Лебрун обикновено пътуват заедно и изглежда, че тя не слуша нищо друго освен неговия инструмент и когато се движат на терци или сексти не може да се разбере кой е ниският и кой е високият глас”. Двамата имат две дъщери, които са също творчески натури - София Лебрун Дюлкен, пианистка и композитор, доживяла до 82-годишна възраст, но уви произведенията й са изгубени, и Розина Лебрун Щенч - певица и актриса.
Франческа Лебрун е смятана за блестяща певица със забележителна вокална сръчност и по тази причина бележити нейни съвременници като Антон Швайцер, Игнац Холцбауер и Антонио Салиери я търсят за водещите роли в най-предизвикателните им опуси. Но талантът й е ценен и извън сцената като автор на прекрасна музика. Само 12 от сонатите за цигулка и пиано на Франческа Лебрун оцеляват до наши дни, написани са в два опуса през 1780 година и са в двучастната форма алегро и рондо.
Франческа е връстничка на Волфганг Амадеус Моцарт; и двамата творци идват и си отиват от този свят в едни и същи години, но в различни месеци и градове. Не е ясно доколко са се познавали, всеки един от тях има различни съдби и житейски борби, и двамата имат музикални семейства, всеки един от тях за 35-те си земни години успява да съчини различни по обем и качество творби (къде запазени, къде изгубени), но като че ли едно от посланията на музиката им е лъчиста светлина и любов.

четвъртък, 28 декември, от 17.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30