Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Етническият мир и националната сигурност

БНР Новини
Д-р Георги Кръстев и Цвета Николова в студиото на програма „Христо Ботев”.
Снимка: Кирчо Стоичков

Няма път на мира. Мирът е Пътя... Тези думи принадлежат на един велик човек, роден през XIX и белязал със своите идеи целия XX век - Махатма Ганди, борец за човешка свобода и духовен водач. Стара истина е, че нещата винаги зависят от конкретния човек на конкретното място. И от всички нас зависи в страната ни да има мир - независимо от какъв етнос сме и каква вяра изповядваме. А етническият мир е един от важните фактори за националната ни сигурност. За eтническия мир и националната сигурност разговаряхме в „Познати и непознати”.
Гост в студиото беше д-р Георги Кръстев, секретар на Съвета по сигурността към Министерски съвет; разговори с доц. д-р Иво Великов, преподавател в Академията на МВР; доц. Михаил Иванов, преподавател в НБУ и съветник на президента Желев по етническите въпроси; и със зам.-главния мюфтия д-р Бирали Мюмюн.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Самюъл Хънтингтън

В света на Самюъл Хънтингтън: началото

Американският социолог, един от най-известните представители на течението на транзитолозите, Самюъл Хънтингтън се сдоби със световна слава, след като изложи на бял свят теорията си за сблъсъка на цивилизациите. Хънтингтън излага прочутата си теза във връзка с настъплението на испаноезичните американци в южните щати на САЩ, но сякаш атентатът..

публикувано на 11.09.24 в 17:37

Верона ще измести ли Париж като град на любовта?

Олимпиадата отшумя и Париж отново се върна към нормалното си битие като град на любовта. Верона обаче упорито се домогва до романтичната титла. И има основание. Мястото е пропито със средновековна нежност и любов, бурни чувства и въздишки. И всяка година най-малко три милиона туристи се стичат тук, за да ги изпитат. Разбира се, всички се тълпят..

публикувано на 11.09.24 в 15:05

Инфлуенсърите – сега и преди

Англицизмът "инфлуенсър" значи "човек с влияние". Думата свързваме днес с виртуалното и с маркетинга, но забравяме, че субектите на влиянието и следващите ги, тоест последователите им, са съществували в човешкото общество винаги – и за добро, и за лошо. Сократ и Ницше, Толстой и Кант, нашите Вазов и Дънов – пророци и писатели, идеолози и политици –..

публикувано на 10.09.24 в 17:45

Еврика! Успешни българи: Николета Стойнова

"Да се подобрявам, да се подобрявам, да се подобрявам..." Няколко пъти Николета Стойнова – ученичка от Американския колеж в София, повтаря тези думи докато разговаряме. Само след няколко дни тя ще бъде в 12 клас и с основание може да се каже, че е една от учениците, с които Колежът може да се гордее. Тя е лауреат от Националния конкурс "Млади..

публикувано на 09.09.24 в 17:05

Крикор Асланян: Поднасянето на чай в Мароко е ритуал

"Оказа се, че имам феноменална памет. Няма една дума, която да е преписана отнякъде. Всичко, което споделям, е по памет. Събития, имена, дори дати, помня", казва гостът в "Покана за пътуване" Крикор Асланян. Подчертавам го, защото авторът на книгата "Един софийски малчуган разказва" е на 87, а продължава не само да пише, ами и да мечтае за още..

публикувано на 07.09.24 в 09:35