Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дизайнът – това дете на модерността

Снимка: СБХ

Защо е важна тази книга – казва в своето изложение проф. Свилен Стефанов. Говорим за уникалната дизайнерска вещ – книгата „120 години българско изкуство: Дизайн“, която наскоро излезе на пазара. Когато върху дизайнерския продукт по правило не е изписано името на неговия създател той се разтваря в анонимността на своята утилитарност. Затова проф. Стефанов го определя: дизайнът е дете на модерността и подобна съдба крещи срещу неговата природа. Това е третата част от поредицата „120 години българско изкуство: Дизайн“ и е дело на близо 25 изтъкнати наши художници, изкуствоведи като плод на техния дългогодишен изследователски труд. Сред тях са доц. Незабравка Иванова, Виолета Василчина, Добролюб Пешин, Емилия Панайотова, които като истински детективи, листче по листче са издирвали и изваждали от анонимност авторите и създателите на българските дизайнерски изделия – от радиоапарати и първите ни компютри, до играчките и металорежещите машини. Голяма част от книгата е посветена на графичния дизайн, шрифта, калиграфията и дизайна на книгата.
Мнението е, че трите издания „120 години българско изкуство“ носят не само висока графична култура, но и впечатляваща концептуална и визуална иновативност.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поезията на Каръл Ан Дъфи в първо издание на български език

На 26 април от 18.30 часа в новото пространство за събития "Светофар" в София ще се състои премиерата на поетичната книга "Кой те обича" от Каръл Ан Дъфи. За поезията на британската поетеса, поет лауреат на Обединеното кралство (2009-2019 г.), ще говорят издателят и преводач на книгата Калоян Игнатовски , Надежда Радулова и Мария П. Василева...

публикувано на 26.04.24 в 07:50

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50