Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристалната планета на думите и музиката

БНР Новини
Снимка от връчването на стипендии на 10 талантливи деца с увреждания. Помощта е 17 756 лв., събрани от продажбата на книгата на Кристиян Григоров "Моят живот"
Снимка: БГНЕС/Антон Станков

Това е планетата на един удивителен млад човек – Кристиян Григоров, познат като Крис от записите на песните, създадени за него от изявени и обичани автори. „Мойта планета е чисто кристална, единствена в небесната вис. Тя, повярвайте, е напълно реална – на нея съм кръстен, казвам се Крис“. Думите са написани специално за него от поета Сергей Сергеев. Момчето с кристална душа и вълнуващ глас е известно от участието си в телевизионни предавания и благотворителни акции. Поводът обаче Кристиян да гостува в предаването е неотдавнашното ни запознанство по време на едно събитие, свързано с образованието. От залата прозвуча въпрос, който накара всички да се обърнем към човека, който го зададе. „Мислите ли, че имам шанс да получа работа като учител, имам филологическо образование и желая да работя с деца, в инвалидна количка съм и не виждам, но просто се нуждая от асистент?“. Само след няколко разменени с него изречения, бях напълно убедена, че разговорът ни трябва да продължи и да достигне до слушателите, поне разговорът за много рано проявения интерес към думите и страстта да разгадае тайните на произхода им или да ги подреди във вълнуващи истории, да събере колоритните диалектни думи на хората от Етрополския край или да намери най-подходящото наименование за хората като него. Другите теми оставяме за следващи срещи, Крис,защото твоята планета е истинска, жива и човечна, а имаме ли шанса да попаднем на нея, и ние пожелаваме да сме добри, щедри, търсещи и вдъхновени като порасналото кристално момче Крис.
• Езикови справки по радиото:псевдо реформа, псевдо-реформа, псевдореформа“
• Да създадем дума: Кой не си е измислял думи за собствено удоволствие и употреба, децата са най-големите майстори на това изкуство, да чуем вашите творения!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55