Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трапезна музика

БНР Новини
Снимка: архив

„Този, който е полезен на много, постъпва по-добре от онзи, който пише за малцина.“ Тази мисъл на Георг-Филип Телеман ни води в първата за 2018-та година среща между рока и барока. Музиката, която избираме е в съзвучие с думите на големия немски композитор. И ако в наши дни в поп и рок културата това е факт неоспорим, добре е да се знае, че едва ли има бароков майстор, който да не обладава изкуството умело да балансира между така наречените „сериозни“ и „лековати“ жанрове. От опера към оратория, от кантата към пасион, от музика за театър към весели светски кантати, всевъзможни тържества, церемонии и увеселения, отпечатък на добрия професионализъм има и в най-развлекателните пиеси, кой знае защо, през 18 и 19 век – заклеймени като „падение за своите създатели“... Първенство в това отношение държи т.н. „трапезна музика“, musique de table, tafelmusik, чието недвусмислено предназначение е да услажда слуха по време на трапезата, което едва ли пречи тя да бъде великолепен образец за оркестрова, камерна музика, че даже и кантата.
В предаването звучат композиции на Монтеверди, Телеман, Пърсел, Й. С. Бах, както и изпълнения на Beatles, Canned Heat, Rolling Stones, Tom Petty със звукозаписи, появили се в последните няколко десетилетия в дните около Нова година.

Приятно слушане и Наздраве!

вторник, 2 януари, от 23 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05