Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руди и неговите „Линии до Опашки“

Радослав Нинов-Руди
Снимка: Мария Христова

Живописни платна в големи размери и елементи от скулптурни предмети – така изглеждат „Линии до Опашки“ на Радослав Нинов – Руди, които вече можете да видите в галерията за съвременно изкуство UniCredit Studio.

Изложбата, която ще бъде част от обновеното галерийно простраство до 21 април, кара зрителитя да си зададе един конкретен въпрос – линията ли следва опашката, или опашката гони линията. Творбите на Радослав са на границата между категоричната фигуралност и пълната абстракция. За това говори и направената от него „артистичната книга“, която също е част от изложбата. В нея се преплитат дигиталната игра с образите и символичният текст на Уил Нарби „Джъд и Кофа“, от който Радослав черпи вдъхновение.
Руди е носител на наградата за полет в изкуството на фондация „Стоян Камбарев“, която включва реализацията на тази изложба. Завършил е изящни изкуства в университета „Голдсмитс“ в Лондон.
Може би това е и причината в творбите му да се забелязва една лекота и безгрижност, която може да се проследи в ранните комикси от началото на XX век, предимно в САЩ и Великобритания. Тази есен пък Радослав ще продължи образованието си в училището по изкуства „Щедел“ във Франкфурт, Германия. Засега обаче той все още е в София и има много поводи да хване четката. А какъв е пътят от линните до опашките, чуйте в итервюто.

Повече за „Линии до Опашки“ и отворените пространства на Радослав Нинов можете да разберете и в рамките на ART MEETS – срещи със съвременни творци от различни области – тази вечер от 19 часа в Move.BG.
Този път в неформален разговор публиката ще се срещне с кураторката Стефка Цанева, която ще говори за дългосрочния си проект "Нещо свое, нещо ново, нещо назаем, нещо синьо", както и със самия Радослав Нинов – Руди.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Костадин Бонев

"Аз, Харли и път 66" – по пътя на американската реалност

Документалният филм "Аз, Харли и път 66" е филмова революция в мили, разказ за ускорено движение на съвременния свят или за нормалния ритъм на човешкото съществуване. Режисьор на филма е Владимир Шишков, а продуцент и съсценарист – Костадин Бонев.   На 16 май в Народния театър "Иван Вазов" Съюзът на българските филмови дейци ще връчи..

публикувано на 10.05.24 в 17:25

Крило на птица от куршуми

Крило на птица от куршуми – това виждаме на корицата на новата стихосбирка "Пойни птици" на Владислав Христов.  В нея той събира на едно място птичия свят и света на войната на хората.  Жизнеутвърждаващата, но и сурова природа – с убийствата и смъртта.  Какво се случва между тях, кое надделява?  Катерина Стойкова е написала следното:..

публикувано на 10.05.24 в 16:45

VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив 2024

Във втория ден на VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив в "Артефир" разговаряме с поета и журналист Антон Баев ,   домакин на събитието, както и с новия носител на голямата награда "Орфей" за изключителен принос към поезията – поетесата Мирела Иванова . В тазгодишното издание на фестивала участие вземат 12 официални гости..

публикувано на 10.05.24 в 16:41

Нов превод на Шекспировата пиеса "Венецианският търговец"

Излезе нов превод на "Венецианският търговец" от проф. Александър Шурбанов. Луксозният том на пиесата на Уилям Шекспир вече е по книжарниците. Преводът е направен специално за постановката на режисьора Явор Гърдев в Народния театър "Иван Вазов". Премиерата е след броени дни. "Венецианският търговец" е пиеса-приказка, създадена както от..

публикувано на 10.05.24 в 16:35

Голямата диктовка в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"

Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий поглеждаме към храма на книгата и свеждаме глава пред паметника на двамата просветители. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" . Освен патронен празник на Националната библиотека, 11 май е и професионален празник на българските..

публикувано на 10.05.24 в 15:00