Говорим за изложбата на художника Петър Георгиев-Рей, който показва своите нови картини специално създадени за пространството на галерия „Форум“. Експозицията е назована „Портрет на енигма“ една любима дума за артиста, който определя своите търсения и достижения в изкуството като хипер-илюзия. Работейки изключително с бои върху платно, Рей се стреми да подържа традицията в техниката и да създава хиперилюзионистични образи без помощта на електронни и цифрови способи. Има особен респект към боята, разнообразната палитра, като „вкарва“ в творбите си и изследва традиционни и класически предмети, но овладяни като структура и колорит по друг начин.
Петър Георгиев-Рей, който живее и работи от 25 години в Канада, има интересна творческа и житейска съдба. По начало е завършил навремето ВИТИЗ, през годините издава поезия „Гвоздеи кръстни“, сега в София представи и прозаичната си книга „Мислителят, или насаме с един живял“, а по време на откриването на изложбата си във „Форум“ направи пърформанс. Защото три от новите му платна бяха покрити със специална кафява хартия, която той „разряза“ пред публиката. Това са едни нови образи, които по някакъв негов, много артистичен и силен като въздействие начин „извлича“ от класическото изкуство, свои интерпретации на Гоя, Рембранд или Веласкес. Силно, ярко, в червени и завихрени тоналности. И защо Майтора – Рей казва, че често ходи в Кюстендил и изследва колорита и картините на големия ни художник, когото смята за един истински съвременен гений.
Създателите на първия филм Луи и Огюст са смятали, че "киното е изобретение без бъдеще", въпреки че днес това е едно от най-обичаните и предпочитани визуални изкуства в цял свят. Продуцентът Невена Семова и сценаристът Дечо Таралежков разнищват в нашия разговор как се е развило седмото изкуство. Киното е "краста" и изисква пълна..
В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия. Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации? Как се е променяла представата..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..
Поканихме я, за да ни е на късмет, тя просто е от нашата порода! От малка е в студията на Народния театър и неин пръв учител е Димитър Еленов. Тя печели първия си кастинг и играе главна роля на 10 години в сериала "Хотел България". А с днешна дата – играе главна роля в един от най-скандалните спектакли "Мъртвешки танц" на сезона по..
Животът на Ангел Каралийчев започва на 21 август 1902 година в село Стражица, Велико Търновско. Смъртта на близкия му приятел Ангел Димитров променя живота на Каралийчев и той се заема да издаде неговите стихове. Това до такава степен му повлиява, че самият той се отдава на творчеството. В София учи химия, но разбира, че не му е по..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg