Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Накъде отива човечеството, усъвършенствайки високите технологии

Съществуват социални роботи, които имитират човешки емоции и лицеви изражения, докато хората си общуват онлайн и изразяват емоциите си чрез дигитални емотикони

БНР Новини
Роботът София
Снимка: ЕПА/БГНЕС

След десетото издание на фестивала WEBIT – Европа – най-влиятелния форум за иновации, политики, инвестиции дигитална икономика, предприемачество и високи технологии, събрал над 7000 участници от 110 държави, ви срещам с двама участници в това събитие - един робот и един човек.

Роботът София е най-известният робот в света. Създадена е от Дейвид Хенсън като социален хуманоиден робот и е активирана на 19 април 2015 г. Оттогава досега е обиколила целия свят, показала е на хиляди хора как „мисли“, какво умее и вече е медийна звезда, тъй като е дала стотици интервюта.

След срещата със социалния хуманоид София е време за човешки взаимоотношения.
Пол Рамшоу. Снимка: личен архивБританският предприемач Пол Рамшоу е изпълнителен директор на стартираща компания, физически базирана в Мюнхен. Тя определя проблеми, събира  данни и прави анализ от услуга "до ключ", като използва съвременни подходи и високи технологии, подходящи за съвременния дигитален бизнес.
Едно от „умните“ решения на компанията е приложението citizen, което разглежда темата за ангажираността на гражданите в интелигентните градове. Компанията твърди, че начинът, по който повечето хора мислят за пазарните проучвания, е подходящ за свят, който вече не съществува и че решенията за тях вече се правят по нов – дигитален начин.

Пол Рамшоу изнася лекции и участва в бизнес конференции по цял свят. Столицата ни беше една междинна спирка за него между две пътувания - в Австралия и в САЩ. След като уточнихме, че главните теми на WEBIT в София бяха визията за цифрова Европа, киберсигурността, цифровия пазар, блокчейн технологиите и AI системите, създаващи изкуствена реалност, го попитах как изглежда София в неговите очи, тъй като той беше за първи път у нас. С Пол Рамшоу говорим освен за днешния мобилен свят и за бъдещето ни – подчинено на изкуствения интелект или улеснено от високите технологии.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
о. Тувалу

Климатичните промени – между отрицанието и метасолидарността

В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..

публикувано на 14.01.25 в 13:32
Доц. д-р Йосиф Аврамов

Час по-скоро новото правителство трябва да приеме Бюджет 2025

Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..

публикувано на 14.01.25 в 12:45
Нина Цанева и Илияна Шмателка

Илияна Шмателка: За живота и бизнеса на границата между две вселени

Как изглеждат животът и бизнесът на границата на две вселени – традиционния бизнес и информационните технологии , и лесно ли се "прекрачва" от едната в другата? Гост в "Нашият ден" е Илияна Шмателка – консултант и мотивационен лектор. Шмателка разказва за своя българо-австрийски произход и за уникалното фамилно и културно..

публикувано на 14.01.25 в 10:46
Ски писта във Велинград

Ирена Георгиева: Туризмът ражда мечти

В разгара на зимния туристически сезон темата на "Нашият ден" е българският туризъм , концепцията "Дестинация Балкани" и Гаранционният фонд на туроператорите. Събеседник в разговора е зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева. В началото на разговора Георгиева отправя послание към хората, които изкарват прехраната си от туризъм, както..

публикувано на 14.01.25 в 09:37

Нов младежки хъб за предприемачество, гражданска и медийна грамотност

Нов онлайн младежки хъб , създаден от Фондация за предприемачество, култура и образование, предлага на младите хора серия от онлайн курсове, обучителни материали, доклади, протоколи и колекция от добри практики в областта на медийната грамотност, гражданската журналистика и младежкото предприемачество. Ресурсите са безплатни и са създадени..

публикувано на 14.01.25 в 09:10