Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътеводител на фестивалния стопаджия: Бургас – музикални празници „Емил Чакъров“

БНР Новини
Мария Цветкова-Маджарова
Снимка: БГНЕС

Традиционните музикални празници „Емил Чакъров“ в Бургас тази година са посветени на 70-годишнината на диригента. Те започнаха на 3 юли и ще продължат до 5 септември. Бяха открити с премиера на операта „Луд Гидия“ на Парашкев Хаджиев, а ще завършат с оперетата „Бал в Савоя“ на Паул Абрахам. В тези два месеца пред бургаската публика се редуват оперни, оперетни и балетни спактакли, рок концерт, филмови импресии и спектакли за деца. Специално място е отделено и на камерната музика. В различни по-малки артистични пространства в града се представят камерни формации, а цикълът се нарича „Музикално-поетични вечери“ и входът за всички събития е свободен.
На 13 август в рамките на тази програма концерт с песни на Рихард Щраус и Георги Златев-Черкин ще изнесат солистката на Бургаската опера Мария Цветкова-Маджарова и пианистката Райна Попова. Освен на 13 август Мария ще участва и в спектакъл на операта „Турандот“ на Пучини на 28 август заедно с Камен Чанев и Габриела Георгиева под диригентството на Григор Паликаров, както и в заключителния спектакъл на 5 септември „Бал в Савоя“ на Абрахам – премиерна постановка на Марио Николов и Иван Кожухаров.
„Събрахме песните на Рихард Щраус и Георги Златев-Черкин заради огромната им любов към женския сопранов глас. Много обичам песента „Прощално“ по стихове на Никола Вапцаров и от нея тръгна всичко. Защото Черкин е творецът направил много за българската вокална школа, един от хората довели белкантото в България... Докато ги работех си мислех как е възможно преди повече от 40 години българската музика да е на нивото на европейската, а сега непрекъснато повтаряме, че трябва да достигнем до европейско ниво?! Ние сме в Европа и отдавна сме били там, просто сме го забравили“ – казва Мария Цветкова.
Целия разговор чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20