Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"На Русе и Париж с любов" – магичните картини на Василка Монева

БНР Новини
Василка Монева - Пейзаж от с. Острица
Снимка: sbhart.com

Нейното име е емблематично за Русе и Русенската живописна школа. Картините, които показа в София, са посветени и на родния й град, и на магичните места в Париж, където е завладяна през годините от изкуството на големите френски художници. За това тя често казва: „… имам изключителния късмет да се родя и да живея в един аристократичен град, носещ духа на Европа. Повлиял на мен и на русенските художници със своята архитектура и прекрасните интериори в старите къщи“. Като погледне човек нейно платно, вижда ваза с цветя, прозореца, покрива на съседната къща, обикновени предмети в една стая, така наситени с вътрешна сила, с памет за отминали или сегашните времена, с едно продължително време, което трябва да се съхрани. Веднага всеки разпознава творба на Василка Монева, въпреки че в експозицията с надслов: „На Русе и Париж с любов“ цветът е изтеглен, по землисти, по приглушени тонове изграждат всеки сюжет. Макар че нейното име свързваме с натюрморта и интериора, те са изведени – чрез замаха и свободата на четката, до значими и вечни магични творби. Тя е майстор на това, обикновен предмет да въздейства като цяла вселена. Новост за изкуството на Василка Монева са парижките изгледи – от Монмартър и идеята да изобрази някои ателиета на прочути художници като Модилияни, Пикасо, Дюфи или Шагал. „Не мога да не направя поклон към тези, чиито картини са ми помагали да търся пътя, по който да вървя“ – казва още Василка Монева за този интерес. Отново тя превръща всеки предмет в картината в символ, в знак. Специално за парижките сюжети е допринесло това, че като стипендиант на Ателиетата в Сите де Зар в Париж през 1977 година, този дух на Монмартър е оставил трайна следа в изкуството й.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28