Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да прегръщаш с криле

Полетите от земята към Космоса

БНР Новини
Николай Рукавишников и Георги Иванов (вдясно) преди излитането на Союз-33 през 1979 година.
Снимка: РИА Новости/ Александр Моклецов

Как представите ни за пространство-време се превърнаха от космическа надпревара в обща кауза за човечеството с участието на България?
Отговорът търсим заедно с Евгения Сарафова от катедра „Картография и географско-информационни системи“ на СУ „Св. Климент Охридски“, директора на Института за космически изследвания и технологии при БАН проф. Петър Гецов, един от първите пилоти на дронове у нас Трифон Михайлов и астрофизика д-р Владимир Божилов. Те разказват за драматичните съдби на създателя на катюшите и ракетата Р-7 Сергей Корольов и бащата на Фау-2 и Сатурн V Вернер фон Браун, както и за родните постижения в тази област – от космическата апаратура, използвана при различни експерименти, храните за космонавти и оранжериите, които летят до ден днешен в космическия простор до дистанционните наблюдения от космически спътници и дронове.
В предаването можете да чуете документални записи от излитането на нашия първи космонавт Георги Иванов в екип с Николай Рукавишников на Союз-33 през 1979 година, както и споделеното от втория ни космонавт Александър Александров след съвместния полет с Анатолий Соловьов и Виктор Савиних на „Союз ТМ-5“ – през 1988-а.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Битка за всяка българска дума

"Какво е да не разбираш езика на училището?" – под този надслов основното училище "Христо Ботев" в свиленградското село Левка организира кръгла маса с участието на представители на Регионалното управление на образованието, Хасково и на катедра "Български език като чужд" на Софийския университет. Въпросът може да се тълкува по различен начин..

публикувано на 04.05.24 в 08:09
проф. Илза Пъжева

Защо определени биологично активни вещества са токсични за човешкия организъм?

Илза Пъжева е професор в Института по биофизика и биомедицинско инженерство към Българската академия на науките, където ръководи секция "QSAR и молекулно моделиране " . Тя е доктор на биологическите науки и член-кореспондент на БАН. Била е стипендиант на германската фондация " Александър фон Хумболт " и председател на Хумболтовия съюз в..

публикувано на 02.05.24 в 17:00

Международен договор в защита на Световния океан очаква ратификация от страните членки на ЕС

В края на април Европейският парламент прие Международния договор на ООН за защита на океаните. Споразумението по Конвенцията на Организацията на обединените нации по морско право относно опазването и устойчивото използване на морското биологично разнообразие на районите извън националната юрисдикция е известно като  Споразумение за BBNJ   и беше..

публикувано на 02.05.24 в 09:36

Борис Шивачев – писателят, пътешественикът, испанистът, социалният мислител

В българската култура има имена за широката публика почти неизвестни, но за развитието ѝ – безценни. Такъв е Борис Шивачев (1902-1932), рано отишлият си от света (ненавършил 29 години) забележителен българин: бил в Аржентина, запознал се и дълбоко проникнал там в испаноезичната култура и литература, неуморен техен пропагандатор и популяризатор..

публикувано на 01.05.24 в 18:05

Държавата за децата – добър 3.59

Няма нищо по-ценно за едно семейство от децата. Би трябвало и за държавата да е така. Ако сега, уважаеми читатели/слушатели, ви попитам –  Така ли е , едва ли положителните отговори ще преобладават. Защото действията и политиките на държавата ни, които трябва да осигурят нормална среда за отглеждане и възпитание на децата ни, категорично не са..

публикувано на 30.04.24 в 17:17