Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художникът Атанас Пацев – „Творби и размишления“

БНР Новини
Борис Димовски и Радой Ралин 1977 (фрагмент) маслен пастел върху хартия 70 х 82 см частна собственост
Снимка: СГХГ

„Изкуството е микроскоп, чрез който човекът наблюдава, изучава себе си отвътре“ - тази фраза на големия наш художник Атанас Пацев може да бъде ключ да проникване в неговия характерен, експресивен стил на изкуството му. В Софийска градска художествена галерия до 25 януари можете да видите една много смислена и знаменателна негова самостоятелна изложба с куратор Красимир Илиев. Сложна, противоречива, нестандартна личност Атанас Пацев винаги е бил свободен в изкуството и в изявите си като артист и автор на свои мисли и оценки за времето, в което е живял и творил. Запазени са 94 негови тетрадки, в които с доста неразборчив почерк е записвал и споделял нещата, които са се случвали пред годините. Защото също често е казвал: „Защо ти е тази най-чиста свобода? За да мислиш без натиск отвън“.
В експозицията са включени предимно портрети и автопортрети, рисунки, а по стените са изведени текстове от тези негови прочути тетрадки. Портретувани са „непослушните интелектуалци“, както ги наричаха като Радой Ралин, Борис Димовски, Давид Овадия, Веселин Андреев, Борис Далчев, художникът Петър Младенов има няколко портрета, хора, бири лагери, пратени от тогавашната власт и изказвали спокойно своята позиция Атанас Пацев казва още: „…докато Илия Петров и Дечко Узунов са полезни за нашето изкуство с вноса на една европейска академическа виртуозност, то онези велики български творци, чиито картини напомнят слизането сред Ада са Златю Бояджиев, Стоян Венев, Кирил Петров“. Това е естетическият феномен на Атанас Пацев – да рисува човека като част от минало и бъдеще, от ада до рая, от раждането до смъртта…
Интересна е историята на един портрет на изкуствоведа и критик Красимир Илиев, когато той е студент в трети курс. Дълго време не се е постигало разбирателство за изписването на ръцете на портретувания при различните сеанси. Накрая Красимир Илиев вижда завършения си портрет – изписан с четка в ръка като Зограф. Отговорът е, че тази творба ще бъде представена на една изложба. И сега ние го виждаме в изложбата на Атанас Пацев в галерията. Предстои представянето на книгата на Калин Николов „Атанас Пацев – преодоляване на невъзможното“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53