Либрето – Христо Радевски
Действащи лица:
• Момчил (войвода на хусарите) – тенор
• Събо (негов побратим) – баритон
• Елена (болярка) – сопран
• Ефросина (монахиня, сестра на Момчил) – мецосопран
• Хубавела (кръчмарка) – сопран
• Смил (неин мъж) – бас
• Дядо Кузман (просяк, скитник) – баритон
• Батул (хусар) – тенор
• Халахойда (хусар) – баритон
• Райко (хусар) – тенор
• Панчу (болярин) – бас
Действието се развива в Родопите и Беломорието през ХІV век.
Първо действие
През нощта край буен огън в гората са се събрали хусарите. Те са се завърнали, след като са ограбили Парорийския манастир и са пленили послушника Лука. При опита си да ограби една от килиите в манастира Събо се е срещнал с монаха Григорий Синаит. Хусарят е силно развълнуван от тази среща и решава да промени живота си. Заявява на останалите, че не трябва да убиват хора по пътищата и да ограбват манастирите. Събо дори им хвърля парите, които е скрил за себе си при един обир. Останалите му се присмиват. Батул и Халахойда решават да го обесят, за да не предизвика бунт сред хусарите. В този момент се връща Момчил и освобождава Събо от примката. Войводата заповядва на всички да нападнат царската сватба, която ще мине наблизо. Михаил Асен, синът на Иван Александър, който е само на 12 години, ще бъде венчан за византийската принцеса Мария. Момчил иска да нападне царската сватба не само заради богатата плячка, но и за да отвлече болярката Елена, която ще бъде в свитата. С това той ще отмъсти на своя най-голям враг – прахтора Петър, който е озлочестил сестра му Ефросина.
В кръчмата край Големия изкоп Хубавела се готви да посрещне царската сватба. Събрал се е много народ, който иска да види знатните гости. Започва веселие. Болярката Елена играе кръшна ръченица и привлича вниманието на всички. Предрешеният като мечкар Събо търси удобен момент да се срещне с нея и да й предаде пръстен от болярина Драгшан. Под това име и се е представил Момчил по време на сватбените игри в Одрин. Елена се е влюбила в него и затова приема с радост пръстена и поканата за среща от Събо. С настъпването на нощта идва и Момчил. Войводата с пламенни думи убеждава болярката да тръгне с него. Той също се е влюбил в Елена и решава да и разкрие кой е. Болярката е ужасена и се опитва да избяга. Момчил е най-големият враг на баща й. На виковете на девойката се притичват царските войници. Хусарите успяват да отвлекат Елена, но в схватката Събо е тежко ранен.
Второ действие
Вече е утро, но боят между хусарите и царските войници още не е приключил. На горската поляна лежи умиращият Събо. Присънва му се манастирът, в който е скрита отвлечената Елена. Идва Момчил и Събо моли другаря си да изпълни едно негово желание. Той му показва мястото, където е скрил парите си, събрани от обирите. Събо моли Момчил с тях да основе в Родопите „ново царство, но без царе и боляри, дето радост ще бъде трудът”. Освен това той убеждава Момчил да се ожени за болярката Елена. Събо умира. Момчил обещава да изпълни желанието му и да основе новото царство. Задухва източен вятър, хусарите запалват гората, за да препречат пътя на враговете си, и тръгват към Родопите.
В манастирския двор Елена обвинява Ефросина, че е съблазнила баща й (болярина Петър) и с това е причинила смъртта на майка й. Монахинята се прибира в килията си. Елена, останала сама, е дълбоко смутена от любовта си към войводата на хусарите. В манастирския двор нахлува Момчил с дружината си. Той е решил да вземе болярката със себе си. Елена го моли да я пусне да си иде до дома и после сама ще се върне при него, защото го обича. Неочаквано се намесва Ефросина. Тя признава пред всички, че наистина е обичала болярина Петър. Войводата проклина сестра си и съобщава на Елена, че е свободна. Момчил решава веднага да създаде своето царство на свободните хора, без царе и боляри. Народът радостно го последва. Елена, обзета от общия възторг, също тръгва с тях.
Трето действие
Момчил е успял да създаде своето царство, но навлизането на турците застрашава спокойствието на хората в тези земи. Момчил се прощава с Елена и повежда войските си на бой с настъпващия враг.
По планинските склонове се движат тълпи от бягащ народ. Турците са разбили Момчиловата войска и сега палят всичко по пътя си. Елена е тръгнала да търси мъжа си. Задава се въоръжен отряд и народът побягва. Ефросина спира бягащите и запява песен. Всички запяват след нея и успокоени очакват смъртта. Оказва се, че отрядът е от хората на Момчил. Те носят своя смъртно ранен войвода. Войводата упреква всички за обхваналото ги отчаяние. Окрилен, народът се готви да продължи борбата. Момчил умира. Райко и Елена повеждат народа.
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в колаборация с цигуларката Анна-Мария Тамахкярова, позната като ANIMA. "Несломен" се казва и първата песен от албума, която има кънтри-етно звучене. "Тази дума отговаря на много неща и по някакъв начин ще..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор на спектакъла е Николай Гундеров, познат на публиката с неподправения си почерк в жанра комедия. Той е и сценарист на новия текст по пиесата на Добри Войников, където героите са поставени в..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg