В гмежта от поетични сбирки, която залива книжния пазар при малкото читатели на поезия, книгата „Покаяние Господне“ се отличава рязко. Тази стряскаща книга не е за любителите на дневниковата поезия. Не само защото е на един от най-емблематичните ни съвременни поети Румен Леонидов, но и поради особеното място, което заема в неговото досегашно творчество. Румен Леонидов не е поет, който пише едно стихотворение, една книга, както сам казва. Той се променя, изследва нови територии на поезията, като константа у него остава може би единствено неговият духовен бяс, който познаваме от всичките му книги досега. Това е личност и поет, който не се плаши да навлезе в други пространства на словото, да експериментира. Особеното в тази книга е, че Румен Леонидов предприема духовен експеримент, духовно пътуване в селения, в които човешкият дух и разум трудно достигат, могат само да докоснат. Големите въпроси на човешкото съществуване, на духовното израстване, на търсенето на Бога, на живота и смъртта са в основата на „Покаяние Господне“. Рада Москова определя книгата като мощна творба и тя наистина се чете като единно цяло, което по думите на Васил Славов е „превръщането на поезията в Дух“.
С изложба на оригинални артефакти замъците Пелеш и Бран ще гостуват преди Великден в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик, съобщава в "Артефир" директорът на културния институт Жени Михайлова. Презентацията от Пелеш е през месец май в архитектурно-парковия комплекс, подробностите ще станат ясни съвсем скоро, след подписването на споразумение между българските..
Какви са заплахите за Черно море и как заедно можем да го опазим – това ще разберем, ако гледаме документалния филм "Аз, морето – живот в мълчание" – копродукция на "Грийнпийс" - България, Crystal Frame и Four Elements! След две успешни прожекции в края на 2024 г. първата прожекция е на 15 януари от 18.00 часа в кино "Одеон" в София...
80 години след смъртта на големия български поет и ерудит Теодор Траянов, смятан за основоположник на българския символизъм, си спомняме за него със запис от Архивния фонд на БНР . Чуваме гласа на Иван Теофилов , поет, преводач и съставител на поетичния сборник "Антология на българския символизъм", който говори през 2002 година за талантливия..
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..
Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”. Експозицията представя две концептуални линии: едната..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg