Либрето: Модест Чайковски (по пиесата „Дъщерята на крал Рене” от Хенрих Херц)
Първо изпълнение: 18 декември 1892, Санкт Петербург, Русия
Първо изпълнение в България: 1952 г., София
Действащи лица:
Рене, крал на Прованс - бас
Роберт, бургундски херцог - баритон
Граф Водемон, бургундски рицар - тенор
Бен-Хакия, мавритански лекар - баритон
Алмерик, оръженосец на крал Рене - тенор
Бертран, портиер на двореца на крал Рене - бас
Иоланта, сляпа дъщеря на крал Рене - сопран
Марта, жена на Бертран, кърмачка на Йоланта - алт
Бригита - приятелки на Йоланта - сопран
Лаура - мецосопран
Свита на краля, придворни, приятелки на Йоланта, прислужници, войници, оръженосци и други
Място и време на действието: Южна Франция през XV в.
Йоланта е незряща по рождение, но тя не знае това, както и факта, че е принцеса. Тя живее в красива оградена градина в двореца на крал Рене. Нейните прислужници я развеселяват с песни и цветя. Йоланта признава тъгата си, както и неясното съмнение, че й липсва нещо много важно, което е достъпно за останалите хора.
След като оповестява пристигането на крал Рене, Бертран предупреждава Алмерик да не говори с Йоланта за неща, които биха могли да й подскажат липсата на зрение, а също така и да не споменава, че кралят е неин баща. Йоланта е сгодена за херцог Роберт, който не знае, че тя е сляпа. Кралят пристига с Бен-Хакия, мавритански лекар, който твърди, че Йоланта може да бъде излекувана, но физическият лек ще подейства само ако тя е психически подготвена за него, т.е. тя трябва да разбере за слепотата си. Кралят отказва лечението от страх да не би щастието на Йоланта да бъде погубено, ако лекът не подейства.
Роберт пристига в двора със своя приятел Водемон. Роберт му признава, че иска да избегне женитбата с Йоланта, защото той е вече влюбен в друга. Водемон открива входа към тайната градина на Йоланта, игнорирайки предупреждението, че смърт заплашва всеки, който посмее да влезе. Тогава той вижда спящата Йоланта и веднага се влюбва в нея. Роберт бива учуден от поведението на Водемон и го моли да си тръгнат, но той е твърде запленен, за да го послуша. Йоланта се събужда и Водемон я моли да му даде червена роза в знак на тяхната любов, но тя му откъсва бяла. Така Водемон разбира, че е сляпа, а Йоланта се влюбва в него още повече, след като той й разказва за светлината и цветовете.
Рене намира Йоланта и Водемон, който признава любовта си към дъщеря му. Бен-Хакия се намесва и казва, че сега е удачен момент да се опита с лечението, след като Йоланта вече знае за слепотата си. Кралят заплашва Водемон със смърт, ако лечението се окаже неуспешно. След като Йоланта и Бен-Хакия си тръгват, Рене казва на Водемон, че въобще няма намерение да го убива, а просто е искал да внуши на дъщеря си, че тя трябва да направи всичко възможно, за да съдейства на Бен-Хакия. Роберт се връща и казва на крал Рене, че обича друга, но въпреки всичко ще удържи на думата си и сватбата с Йоланта ще се състои. Кралят разваля годежа и дава Йоланта на Водемон. Бен-Хакия и Йоланта се връщат - лечението е било успешно и сега Йоланта пее за магическия нов свят, който се разкрива пред нея.
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg