Избрано от програмата
от 0.30 до 1.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Радиоенциклопедия
Сън и безсъние: Сънища – видове, тълкувания
от 1.00 до 2.00 часа
Музиката, която обичам
Песенна лирика и стихове за света (част втора): Борис Бергман, Силвия Дий, „Дюран Дюран“, „Тото“, „Би Джийс“, Джон Ланг, Александър Петров, Винченцо Бенедето Скану, Силвия Чекети, Морис Уайт
от 2.00 до 3.00 часа
Благовестие
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Индийска инструментална музика
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
от 6.00 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт
от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
„Лисицата и фазанът“, кавказка приказка
от 7.15 до 11.00 часа
Нашият ден
• 100 години от рождението на Николай Хайтов – събеседник Здравец Хайтов
• Зимата на нашето недоволство – 20 февруари 2013 г. се самозапали Пламен Горанов.
• Нашият ден по света – Световен ден на социалната справедливост. Как се разбира и усеща тя в: САЩ (Иван Илиев), Великобритания (Надежда Владева), Франция (Румяна Угърчинска); Коментар – Харалан Александров
• Човекът: Писмата на един баща към избягалия от България син – Миню и проф. Минко Балкански. Представя Кирил Калев
• Фотографът и фоторепортер Веселин Боришев за новия си проект chicklit365 и предизвикателството да мотивираш 365 непознати жени да оживят художествена фотография с текст.
• Културни територии: Открий художника в себе си: изкуство и вино като терапия и прозрение – с участието на Станислава Павлова, художник и авантюрист, и психолога Мадлен Алгафари.
от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Трезор
• След години творене на авторска музика, Delta Roosters представят дебютния си албум „Блус и ритъм“;
• Баба Марта идва с Аутентик (Outhentic) на концерт, в който ще съчетаят автентичен фолклор с джаз, фънк и груув елементи;
• Здравко Петров с преки впечатления от Sanremo 2019.
от 12.15 до 14.00 часа
Артефир
• Чешкият културен център представя документалната изложбата „Вацлав Хавел – гражданин и драматург“ и пиесата „Аудиенция“ в рамките на инициативата „Театър на маса – европейски подиум“. Гостуват Михаела Кузмова и издателят Виктор Лилов.
• Филмовите заглавия на предстоящия 23-ти София филм фест 2019. Разговор със Стефан Китанов за акцентите във фестивалната програма.
Разговор с Павлинка Трифонова, директор на Видинския държавен куклен театър преди гостуването на трупата със спектакъла "Малкият театър на края на света" на Международния театрален фестивал в Техеран.
Художникът Владимир Пенев отбелязва рождения си ден със самостоятелна изложба живопис в столичния арт център „Форум“.
• Да послушаме кино: Хилда Казасян представя най-новия си проект преди самостоятелния си концерта в НДК.
от 14.00 до 14.30 часа
Време и половина
Младите в изкуството – Влогърът Крис Захариев, който се изгуби нарочно – студент по режисура в НАТФИЗ, автор на уеб сериала „Да се изгубиш нарочно“ и един от носителите на наградата „Будител на 2018 г.“
от 14.30 до 15.30 часа
Музикален следобед – Музик мания
Издание представящо първите записи на световноизвестната пианистка Марта Аргерич.
от 15.30 до 17.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Премълчаната история
Премълчаните събития и факти от живота и гибелта на Васил Лъвский
С участието на доц. д-р Огняна Маждракова-Чавдарова, чиято книга „Васил Левски сред своите в родината и отвъд Дунава“ току-що излезе. Ще разгледаме обществената обстановка и историческите събития, които определят оформянето на възгледите на бъдещия Апостол. За първи път ще бъде огласено кой тласка младия Васил към революционната борба с имена, с факти, ще бъде разгледана и хипотезата къде се губят следите на Дякона в продължение на три месеца преди да замине за Белград, за да се запише в легията на Раковски.
Ще участват още арх. Людмил Леонидов, автор на книга за Левски, Радка Казанджиева от БАН, която е дъщеря на голямата изследователка Кирила Възвъзова, първата, която е разчела личния бележник на Васил Левски и автор на документалния летопис, проследяващ пътя на Апостола от 1837 до 1873 г.
По телефона от Велико Търново ще се свържем с Цветолюб Нушев, един от съставителите на новия сборник с избрани писма на Левски 1866 – 1872 г.
от 17.00 до 17.30 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Радиоенциклопедия
Еликсир на живота – Божествена наслада от грозде
от 17.30 до 18.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Звукови хроники
Под знака на романтичното кино – с музика
Музикално-романтични спомени из кинолентите „Доктор Живаго“, „Титаник“, „Безсъници в Сиатъл“ и др.
от 18.00 до 19.00 часа
Жива вода – Музикален атлас
Уърлд и фламенко от Испания. Ще бъдем с авторски композиции и традиционни мелодии от областта Галисия (гайдарят Хосе Мануел Будиньо), Каталуния (уърлд формация „Коетус“), Естремадура (фламенко музикантите „Ел Десван дел Дуенде“) и, разбира се, Андалусия – популярният китарист Висенте Амиго, „Чамбао“, певците Естрея Моренте и Алфредо Техада, темпераментният Антонио Муньос и др.
от 19.15 до 19.20 часа
Време за приказка
„Сирачето“, балтийска приказка
от 19.20 до 21.20 часа
Контемпо
• Азербайджанският композитор и музиковед Елмир Мирзоев e в София по повод Концерта с азербайджанска музика от цикъла „Музиката на Европа 2“
• „Генезис“ – новият албум на уълрдмюзик – проекта Ейуа Трий.
– „ок. 1300 – ок. 2000“ – нов албум на пианиста Джереми Денк с музика от Гийом дьо Машо и Жил Беншоа до Дьорд Лигети и Филип Глас.
от 21.20 до 21.30 часа
Радиоколекция
„Долината на смъртната сянка“ от Ф. Достоевски, шеста част – „Альоша“
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
• „Професия тираджия“ днес – Как една Академия за международни шофьори дава реални възможности за качествено нов професионален старт. Защо все повече млади хора (а сред тях понякога и жени) избират тази професия, за да „стъпят“ на краката си и да сбъднат мечтите си – гости в студиото: Велизар Драгомиров и Рубен Йорданов
• И още истории на път – Дневник от турнето на „Аларма“ с полското трио Keira Is You – първа част (Солун-Скопие-Пловдив-Пампорово-Сливен-Казанлък) – документални записи, интервюта и разкази за най-различни интересни културни пространства в България и из Южните Балкани.
• А сега внимавайте
от 23.00 до 24.00 часа
Музика до полунощ – Кантате, юбилате
120 години смесен хор „Родни звуци“ – Шумен. Разговор с диригента Христо Атанасов за съвременната визия на състава и избрани документални записи от честването в края на 2018 г. с участието на български и чуждестранни певчески формации
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Живей като другите и бъди благословен" от Мирон Иванов – 59 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещи: Кирил Чобанов, Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Живей като другите и бъди благословен" от Мирон Иванов – 58 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Четвъртъците на "Музиката, която обичам", както обикновено са за нови открития - два концерта..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Живей като другите и бъди благословен" от Мирон Иванов – 57 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Зоя Димитрова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Средите на "Музиката, която обичам" продължават дългата сага за бразилското влияние в джаза –..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Живей като другите и бъди благословен" от Мирон Иванов – 56 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Вторниците на "Музиката, която обичам", са посветени на различни периоди от творчеството на..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Живей като другите и бъди благословен" от Мирон Иванов – 55 част от 0.30 до 3.00 часа Джаз плюс Дуенде Водещ: Людмил Фотев Проектът "Милтон+Есперанса" с гости Мария Гаду и Гинга. Следва още един концерт на Юн Сун На с двама пианисти – този в Марсиак. Финалът е с концерта от фестивала Сан..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg