Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боянската църква

БНР Новини
Д-р Калин Йорданов в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

През последните няколко години многократно е увеличен броят на желаещите да разгледат експозициите на Националния исторически музей - София. В неговите фондове се съхраняват повече от 650 000 фондови единици и всяка година постъпват нови уникални артефакти.
Интересът е голям не само към основните изложби на НИМ - София, но и към неговите филиали. Това са Национален музей „Боянска църква“, недвижима културна ценност от световно значение, с уникални стенописи от 1259 г. под защитата на ЮНЕСКО. Музеят „Земенски манастир“, също недвижима културна ценност с национално значение, с уникални стенописи от ХІ – ХІІ в. и средата на ХІV в., музеят „Параход „Радецки“ – точно копие на легендарния за българската история параход, с дейности по събиране, придобиване, съхраняване, документиране и представяне на културни ценности, свързани с подвига на Христо Ботев и неговите четници и църквата „Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“, недвижима културна ценност с национално значение, построена през 1614 г. и зографисана от майстори на Дебърската школа…
Един от най-привлекателните обекти е църквата „Св. св. Никола и Пантелеймон“, наречена Боянска църква. Тя е културен обект от световно значение, включен в списъка на ЮНЕСКО. Стенописите в църквата са от 1259 година, с повече от 240 изображения, които отразяват изключителните постижения на българската средновековна култура.
Нашият гост в предаването е д-р Калин Йорданов, завеждащ филиал „Боянска църква“ на НИМ, с когото разговаряме за предстоящите интересни събития, свързани с популяризирането и опазването на този културен паметник.
Калин Йорданов e доктор по история, медиевист и изследовател на кръстоносните походи и Латинския Ориент, и културните взаимоотношения между Изтока и Запада в този период. Възпитаник е на НУКК с лицей за изучаване на италиански език и култура и на Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Хоноруван преподавател към катедра „Стара история, тракология и средновековна история“ в Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски и към катедра „История“ в Правно-историческия факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски“. Председател на „Modvs Vivendi - Средновековно общество в България“. Композитор и изпълнител е в музикалните групи „Irfan“ и „Исихия“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53