Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба на Александър Петров-Лавандулата

БНР Новини
Снимка: nationalgallery.bg

Националната художествена галерия – Двореца за първи път от 33 години насам представя така цялостно и любопитно изкуството на именития наш художник Александър Петров-Лавандулата. Той е един от авторите, които изграждат облика на българското изкуство през втората половина на ХХ век. Експозицията включва почти всички периоди и посоки от неговото творчество – около 180 живописни произведения, рисунки, литографии и ескизи негови много ранни творби, които създават цялостния облик на този автор. Творбите му се отличават с интензивен колорит и обобщеност на формите. Ще припомним един житейски факт – през Втората световна война е военен художник на фронтовете в Югославия, Унгария и Австрия, откъдето донася много рисунки със сюжети от войнишки бит, с които участва в изложбата „Фронт и тил“. Синтезирана пластичност на образа, синтез на националното като дух и тематика, на българската култура със западно-европейското изкуство са белег на неговата живопис. През 1960 година той пътува в средния Изток – Самарканд, Бухара, където създава цикъла „Средна Азия“, със засилен, ярък колорит и друга чувствителност. Вдъхновен от Розовата долина, Александър Петров създава едни от най-ярките си и впечатляващи цикли – Розобер и Лавандула. Темата за бране на лавандула се превръща в негова емблема и колеги и приятели започват да го наричат с прозвището Александър Петров-Лавандулата. Защото лилавите полета са били един от любимите му сюжети за рисуване. Други платна и рисунки преливат с яркочервени сенки и плътно зелено небе. Този вкус към цветове и форми го прави търсен и с изложби в Италия, Лондон, Париж, Берлин и Виена.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда Радулова с книга за литературния палимпсест

Книгата на Надежда Радулова "Палимпсести в литературния модернизъм. Хилда Дулитъл, Джийн Рис, Марина Цветаева" беше представена снощи в зала 1 на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Тя излиза с 20-годишно забавяне, но както сподели проф. Миглена Николчина, текстът не е загубил от силата си. Изданието беше представено от Васил..

публикувано на 26.04.24 в 09:00

"Бандата на Банши" търси рецепта за магия в късометражен филм

Магията е заложена вътре в нас, благодарение на приказките и историите, с които изучаваме света като деца. Всеки път, когато се впуснем в подобно приключение, ние развиваме въображението си. Така разширяваме себе си и се чувстваме изпълнени и вдъхновени. На този принцип Ангел Георгиев създава късометражната комедия, съчетана с вълшебства, "Бандата..

публикувано на 26.04.24 в 08:35

Поезията на Каръл Ан Дъфи в първо издание на български език

На 26 април от 18.30 часа в новото пространство за събития "Светофар" в София ще се състои премиерата на поетичната книга "Кой те обича" от Каръл Ан Дъфи. За поезията на британската поетеса, поет лауреат на Обединеното кралство (2009-2019 г.), ще говорят издателят и преводач на книгата Калоян Игнатовски , Надежда Радулова и Мария П. Василева...

публикувано на 26.04.24 в 07:50

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29