Концертите от програмата на „Мартенски музикални дни” в Русе – директно в ефира

Снимка: БГНЕС

Над 35 събития и концерти, разположени в широкия диапазон между старата и нова европейска класика ще предложи 59-то издание на Международния фестивал „Мартенски музикални дни”, който ще се проведе от 15 до 31 март 2019 г. в Русе. В него ще вземат участие артисти от над 15 страни на Европа и света.

Сред българските артисти и състави са: Софийската филхармония, Русенската опера, квартетите „Фрош“ и „Quarto“, инструменталният ансамбъл „Музика Нова“, Фестивалният оркестър и артистите Минчо Минчев, Светлин Русев, Евгени Божанов, клавирното дуо Генова – Димитров, Красимир Щерев, Георги Василев, Людмил Ангелов, Йордан Камджалов.
Със специална програма ще бъде отбелязана и 120-годишнината от рождението на патриарха на българската музика Панчо Владигеров.

Сред гостите от чужбина изпъкват имена като Елена Башкирова, Михаел Баренбойм, Пабло Ферандес, Жерар Косе, Лукаш Генюшас, Йоръм Сон, квартетите „Signum”,  „Шуман“ и „Модиляни“, френското клавирно трио „Вандерер“, майсторите на италианската ренесансова музика от ансамбъл  „Росиньол”, известният на международната сцена ансамбъл за съвременна музика „Crush”, както и уникалният британски вокален ансамбъл The Queen’s Six”. 

Ето кои концерти ще имате възможност да слушате директно по програма "Христо Ботев":

Всички прояви са с начален час 19.00.

Събота 16 март
Концерт на Софийската филхармония с диригент Емил Табаков, солист – Евгени Божанов, пиано.
В програмата: Роберт Шуман – Концерт за пиано в ла минор, опус 54; Емил Табаков – Симфония № 10 (премиера).

Понеделник 18 март
Концерт на Саксофонен квартет SIGNUM и Лукас Генюшас – пиано.
В програмата: Модест Мусоргски – „Картини от една изложба“; Николай Римски-Корсаков – „Шехерезада“ за пиано и квартет саксофони; Ленард Бърнстейн – Симфонични танци из мюзикъла “Уестсайдска история“; Джордж Гершуин – „Рапсодия в синьо“ за пиано и квартет саксофони.

Вторник 19 март

Концерт на ансамбъл „JERUSALEM CHAMBER MUSIC FESTIVAL“ в състав: Елена Башкирова – пиано, Михаел Баренбойм – цигулка, Жерар Косе – виола, Пабло Ферандес – виолончело и Паскал Морагес – кларинет.
В програмата: Роберт Шуман – Шест пиеси опус 56; Лудвиг ван Бетовен – Трио за пиано, виолончело и кларинет в Ми бемол мажор, опус 38; Бела Барток – „Контрасти“ SZ 111; Роберт Шуман – Клавирен квартет в Ми бемол мажор, опус 47.

Сряда 20 март

Концерт на Струнен квартет ФРОШ, Евгени Божанов – пиано и Мие Мики – акордеон. В програмата: Хенри Пърсел – Фантазии“ за четири гласа; Дмитрий Шостакович – Клавирен квинтет в сол минор, опус 57; Астор Пиацола – Пет пиеси за соло акордеон, Концерт за пиано, акордеон и струнен квартет „Aconcagua“.

Четвъртък 21 март
Първа част от концерта на Камерен ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Пламен Джуров, солисти: Минчо Минчев – цигулка, Николай Минчев – цигулка, Красимир Щерев – акордеон и Георги Василев – китара.
В програмата: Едвард Григ – Струнен квартет в сол минор, опус 27; Й. С. Бах – Концерт за две цигулки и оркестър в ре минор.

Петък 22 март

По повод 500 години от смъртта на Леонардо да Винчи. Концерт на ансамбъл LA ROSSIGNOL („Славеят“).
В програмата: Дворцова музика и танци от времето на Леонардо.

Неделя 24 март

Концерт, озаглавен „Musica Sacro-Profana“ с участието на Зефира Вълова – барокова цигулка, Явор Генов – теорба, Родни Прада – виола да гамба и Марчин Святкевич – клавесин.
В програмата: музика от Хайнрих Бибер, Дитрих Букстехуде, АугустинусКертцингер, Йохан Якоб Фробергер, Йоханес Йеронимус Капсбергер, Антонио Бертали.

Вторник 26 март
Концерт на Клавирно трио „Вандерер“.
В програмата: Йозеф Хайдн – Трио в Ла бемол мажор; Роберт Шуман – Трио № 1 в ре минор, опус 63; Франц Шуберт – Трио № 2 в Ми бемол мажор, D. 929.

Сряда 27 март
Концерт на Струнен квартет „Модиляни“.
В програмата: Лудвиг ван Бетовен – Струнен квартет в Ла мажор, опус 18 № 5; Игор Стравински – Три пиеси; Йоханес Брамс – Струнен квартет в ла минор, опус 51 № 2.

Четвъртък 28 март

Концерт на Фестивалния оркестър с диригент Емил Табаков, солисти – Аглика Генова и Любен Димитров.
В програмата: Макс Брух – Концерт за две пиана и оркестър в ла бемол минор, опус 88а; Антонин Дворжак – Симфония № 8 в Сол мажор, опус 88.

Неделя 31 март
Закриване на фестивала. Концерт на Фестивалния оркестър с диригент Емил Табаков и солист – Светлин Русев, цигулка.
В програмата: Панчо Владигеров – Сюита „Класично и романтично“; Сергей Прокофиев – Концерт за цигулка № 2 в сол минор, опус 63; Игор Стравински – Сюита из балета „Жар-птица“.