Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

15 години членство на България в НАТО – постижения и перспективи

БНР Новини

Днес се навършват 15 години от членството на България в НАТО. По този повод Ива Дойчинова разговаря в „Нашият ден“ с политолога Георги Киряков и председателя на Атлантическия клуб Соломон Паси.

Георги Киряков: „В началото имахме огромна нужда да се присъединим към някой блок, най-малкото защото Варшавския блок се беше разпаднал, а ние имахме сериозни отбранителни проблеми, предвид ситуацията в съседна Югославия и войните там, които години наред тормозеха Балканите. България беше в сериозен пактов вакуум, тоест тя не беше присъединена към никой. Всъщност имаше само един съюз и това беше НАТО, заради разпада на цялата останала система – военна и политическа. А България е длъжна да бъде част от някакъв по-голям външно-политически блок. Най-малкото защото е уязвима.“

Като един от проблемите, пред които обаче е изправен днес НАТО, Георги Киряков посочи, че сега наблюдаваме как  съюзът започва сякаш да губи доверие в страните членки и преди всичко в САЩ, мнение, което беше изразено от президента Доналд Тръмп и което намери широк отглас и предизвика бурна реакция в Европа.

Соломон Паси: "През тези петнайсет години, които изминаха от членството ни в НАТО, си мисля, че като че ли след Априлското въстание през 1876 година има пет големи национални усилия, постигнати с национален консенсус и обединили националната енергия. Това са Освобождението, Съединението, Независимостта, членството в НАТО и членството в Европейския съюз. Тези пет залога трасират пътят на България за следващите десетилетия и много се надявам, че Европа няма да се поддаде на популизма, както това стана през 2016 година във Великобритания и Европейският съюз и НАТО ще се развиват по логичния си път – напред и нагоре."

За опитите на Доналд Тръмп да омаловажи и принизи ролята на НАТО Соломон Паси каза:

"САЩ са демокрация и не се свеждат само до една от своите институции –  до своята президентска институция и до един от своите президенти. Демокрация е имало и преди Тръмп, ще има и след Тръмп. И както видяхме, в момента в който той понечи да спомене нещо за излизане от НАТО, Конгресът веднага го контрира със законодателен акт и пресече каквито и да е илюзии в тази посока. Нещо повече, самият Тръмп излезе с една много сериозна инициатива, бих казал, ако тя бъде подета като цяло от НАТО. Това беше инициативата да покани Бразилия за член на НАТО."

Още за пътя, който България измина през тези 15 години от своето членство в НАТО, както и за проблемите и перспективите, пред които е изправен днес Алиансът, можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Войните на Русия с Украйна и Иран с Израел са прокси войни

Израел и Иран в центъра на вниманието на света днес. Изместиха ли събитията в Близкия изток Украйна? Каква е връзката между САЩ, Русия и войната в Украйна с конфликта между Иран и Израел, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.   Връзката между Иран – Израел..

публикувано на 19.04.24 в 18:10

Маргарита Шурупова: Голям срам е, че не успяхме да спрем Путин навреме

Проектът "Очевидците на 24 февруари"  навършва две години през тази седмица.  Негов автор е руската журналистка Маргарита Шурупова , която избяга от Русия в България два месеца след началото на войната в Украйна, 2022. Тогава Маргарита започва да прави интервюта с руски и украински бежанци ,  пръснати из цяла Европа и САЩ. До този момент е..

публикувано на 19.04.24 в 16:00
Димитър Главчев и Румен Радев

Възможна ли е конституционна криза?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Георги Слатински от София: Ако..

публикувано на 19.04.24 в 15:00

Как хора със зрителни нарушения могат да създават комикси?

В утрешния 20 април и вдругиден в Националното читалище на слепите "Луй Брайл 1928" ще се проведе творческа работилница, която обещава да събере зрящи и незрящи в интерактивна игра за създаване на комикси . Идеята зад събитието е да се изгради връзка между различни хора и да се предостави възможност за творческо изразяване. Проектът, наречен "Социално..

обновено на 19.04.24 в 14:21

Измеренията на домашното насилие и родителските конфликти?

Домашното насилие остава една доста трудна и вечна тема. Какви могат да бъдат измеренията на домашното насилие и родителските конфликти? Как и от кого се упражнява насилие върху бащата и доведената майка на 10-годишно момиче?  Частният случай на Вяра Врагова от София. "От почти 7 години живея с мъжа си, който има 3 деца. Третото дете е от жена, за..

публикувано на 19.04.24 в 12:40