Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как цар футбол превзе България

Книга с това заглавие, чийто автор е известният спортен журналист Теодор Борисов, излиза на пазара. Тя съдържа 50 любопитни истории, свързани с футбола, някои от които авторът разказа в студиото на „Нашият ден“ на програма „Христо Ботев“.

Така през 1924 г. кметът на гр. Фердинанд (днес Монтана) Тодор Грънчаров забранява играта на футбол, защото вредяла на здравето на учащите. От друга страна играта намира своите страстни привърженици и сред представителките на нежния пол. Известната оперетна прима Мими Балканска например тренира заедно с ФК „Славия“ и става родоначалник на женския футбол в България.

На въпроса на водещата Ива Дойчинова защо футболът е най-великата игра, Теодор Борисов отговаря – поради своята демократичност. За да се играе футбол са необходими два камъка (за врата) и кълбо парцали или консервна кутия (за топка). Точно с такъв вид игра впрочем са започнали кариерата си много знаменити футболисти от миналото.

Въпреки това футболът не е по-малко привлекателен и за интелектуалния елит. Любомир Пипков на 17 години пише химна на ФК „Левски“, а Николай Гяуров като млад е титуляр на вратата на „Чепинец“ Велинград.

Днес (19 април) книгата ще бъде представена в Дома на архитектите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 29-ми април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16