Повече от 100 години анимационното изкуство доставя наслада за очите на малки и големи. Преди има няма двайсет обаче анимацията, която отдавна вече не се смята за удоволствие, насочено предимно към малките зрители, достига своя връх в развитието си.
Причината е триизмерното й представяне. Малко след създаването си, 3D анимацията печели все повече почитатели заради това, че кара зрителите да повярват в нейната достоверност. Колкото повече изобразените неодушевени предмети придобиват образа на одушевени такива, толкова повече графиката започва да въздейства на публиката.
Ако първата 3D анимация, създадена през 1972 г. от Ед Катмъл, е представлява анимирана ръка, то днес тя достига съвсем реалистични измерения. Споменете си само каква реакция предизвика трейлърът на очаквания от всички анимационен филм за Цар Лъв, който престои да зарадва киноманиаците това лято.
Как се създава тази различна филмова реалност и какво изисква тя от създателите си? Как се придава живот на нематериалното и как можем да осъзнаем онова, което често се стремим на скрием от самите себе си? Това бяха възможните въпроси днес във „Време и половина“.
Човекът, който ни помогна да надникнем в света на 3D аниматорите и да намерим отговорите име Здравко Миленов – част от екипа на една от големите филмови компании у нас и преподавател в НАТФИЗ.
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..
Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..
Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg