Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаните мъчения над мъченика Георги

Всички знаем подвизите на обявения за светец Георги Победоносец, поназнайваме и неща от живота му и чудесата, но за първи път ще навлезем в по-неизвестните страни на житието му. Литературните извори, свързани с името на този светец са много, но доц. д-р Ана Стойкова е извадила на бял свят онези, разказващи за изумително жестоките мъчения срещу християните, на които е подложен и този необикновен мъж..

И още по-точно – проследява как тези мъчения са описани в южнославянската литературна традиция. В огромния 700-страничен том на доц. д-р Ана Стойкова са разгледани най-ранните текстове по темата и те са съпоставени с византийските, латинските и ориенталските им версии.
Описаните мъчения са анализирани през филологическа и историческа гледна точка, като са потърсени връзките им с Библията, с различни апокрифни съчинения, със свидетелства на антични и раннохристиянски автори. За тази цел изследователката е издирила и класифицирала творби появили се по земите на южните славяни както през Средновековието, така и по времето на Османското владичество. Става дума за български, сръбски, молдовски и влашки текстове и сравняването им с гръцките оригинали. Разбира се, най-голямо място в книгата е отделено, както би трябвало да се очаква, на анализа на „Ранното мъчение“ – това е първоначалният гръцки текст за помен и прослава на св. Георги, около което има благодатни за науката неизвестности.

Д-р Ана Стойкова е доцент в Секцията по стара българска литература, Институт за литература към БАН. Научните й интереси са в областта на кирилометодиевистиката, славянската и византийска, славянската текстология, историята на средновековните славянски литератури. Тя е един от авторите на „История на българската средновековна литература“. Преподавала е български език, литература и култура във Варшавския университет, както и дисциплините „Стара българска литература, Християнство и литература“ в ПУ "Паисий Хилендарски" и в Нов български университет. Автор на книгите “Физиологът в южнославянските литератури“, “Първоучителят Методий“, „Славянският Физиолог. Византийска редакция“ и на множество студии и статии.

В „Премълчаната история“ участват и отец Александър Лашков и доц. д-р Веселина Вачкова, които разказват за личността, иконописното наследство и мястото на светеца в нашата иконография.


ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55