Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Финтът Бекенбауер" отново гостува в Театър "София"

4
Снимка: Теодора Тодорова

Когато имаш дарба, това обикновено става ясно на околните още от детството. Такъв е случаят с младата авторка и режисьорка на пиеси Станислава Ризова-Съни. Започва като самодеец на училищната сцена и макар и още студентка в НАТФИЗ, има зад гърба си вече солидна творческа биография. Съни е автор на всяка от пиесите, поставя повечето, сама играе. Спектаклите ѝ притежават достъпен и лесно възприемащ се диалог, действието винаги е шеметно, температурата остава постоянно висока. Смехът е неизбежен. Това е вече шестата ѝ постановка, която се нарича екзотично и възпаляващо "Финтът Бекенбауер". 

Съни гостува на предаването "Артефир" и разказа: "Това е една пиеса не само за избора и не само за тази т.нар. "лъжа", но и за това колко са наивни хората и колко истински могат да станат, когато желаят да повярват в нещо".

"Има футбол, политически елемент и една голяма лъжа, която набъбва и става толкова повтаряна, че се превръща в истина. Спектакълът представя част от живота, какъвто е в действителност, естествено доста попреувеличен. Действието се развива в село Долна Козница. Хората могат и да се разпознаят, да се видят един друг, да видят положението у нас”, казва авторката.

"Защо точно Бекенбауер и какъв е финтът му, няма да издавам. Само ще кажа, че в основата на представлението е истинска история. Както обикновено, животът е много по-шарен и от най-богатото въображение", споделя Съни. 

"Много съм доволна, че в пиесата участват артисти от Кюстендилския театър: Денислава Николова, Стела Здравкова и Георги-Маноел Димитров; от Музикалния театър – солистите Владимир Грудков, Александър Панайотов и Тодор Велков. Режисьорът Явор Радованов също е от Музикалния театър, той е и кюстендилец".

“Това представление за мен е един урок. В него участват актьори от Музикалния театър, актьори от драматичен театър за кукли, а и Артстудио "Трупата", съставена изцяло от любители. Точно тази комбинация е изключителна и неповторима”, коментира Станислава Ризова.

Музиката е авторска, на Артак Кулиджанян от Русия, приятел на Станислава Ризова. Аранжиментът е на Мирослав Маринов. Снимките са дело на Теодора Тодорова – студент в НАТФИЗ, 4 курс “Фотография”. Тя е автор на плаката и дизайна на билетите.

"Финтът Бекенбауер" гостува на Театър "София" на 30 септември, понеделник, от 19 часа.

За музикалната комедия с предизборен оттенък, обединила млади актьори и оперни певци, разговаряме с драматурга Станислава Ризова-Съни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пиесата "Швейцария" за първи път на българска сцена

Най-новото заглавие в репертоара на Театър 199 "Валентин Стойчев" е спектакълът "Швейцария" от Джоана Мъри-Смит. Този текст на авторката се поставя за първи път на българска сцена. "Пиесата ни среща с Патриша Хайсмит, когато тя вече живее като отшелник в алпийската страна и няма намерение да публикува повече романи. В дома ѝ пристига енигматичен..

публикувано на 11.02.25 в 08:55

София посреща най-доброто от италианското планинарско кино

За поредна година София посреща най-доброто от италианското планинарско кино. Очакват ни три филмови вечери – 11, 12 и 13 февруари – с традиционната кинопанорама "Истории от планината", всеки ден от 19:00 часа в Дом на киното.  Селекцията включва 12 италиански филма – едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и..

публикувано на 11.02.25 в 08:35
проф. Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011)

Литературният обмен между България и Полша

Това е първият от серия броеве на предаването, посветени на полската литература.  Пилотното издание на рубриката "На фокус: Полша" разказва за литературоведката и преводачка Ванда Смоховска.  Литературоведката и преводачка професор Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011) – полякинята, емигрирала в България по време на Втората световна война, която посвещава..

публикувано на 10.02.25 в 16:30

Танцът като социална принадлежност за възрастни хора

"Аз съм тук" е проект за достъп до изкуство на възрастни хора, който отбелязва една година от съществуването си с усещане за смисъл и битка за държавна подкрепа. В рамките на проекта хора на възраст над 60 години получават възможност за курсове по латино, бални и народни танци, както и часове по оздравителна гимнастика. Първоначалното финансиране идва..

публикувано на 10.02.25 в 16:04

Изкуството триумфира в повече от една форма в "Сълза и смях"

"В памет" е изложбата, посветена на кинорежисьора Николай Волев, и включва негови картини и фотографии. Ще бъде открита на 11 февруари от 17.30 часа във фоайето на Театър "Сълза и смях" .  В изложбата, освен картини и фотографии на Николай Волев, публиката може да види картини на Влади Въргала, Петя Миладинова, Силвия Генова, Петър Георгиев-Рей, Ники..

публикувано на 10.02.25 в 15:06