Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как започна новата учебна година в българското училище в гр. Арма, Северна Ирландия

БНР Новини

Една българска майка цели 4 години пътува всяка събота с малкия си син от Северна Ирландия до Дъблин и обратно, за да може там, в българското училище, да учи майчиния си език…
Това е началото на 4-годишната история на Първото българско училище „Иван Вазов“ в гр. Арма, Северна Ирландия, за което ви разказахме в „Нашият ден“.

 Майката се казва Валентина Стефанова, днес е директор на българското съботно-неделно училище „Иван Вазов“ в гр. Арма, Северна Ирландия и  е тазгодишният носител на престижната награда „Неофит Рилски“ на МОН за цялостна трудова дейност в предучилищното и начално училищно образование зад граница.

Валентина Стефанова организира и две образователни конференции в Белфаст /2018 и 2019 г./, посветени на образователната система на Острова и на българските училища зад пределите на родината. В момента подготвя третата такава, която ще се състои от 27 февруари 2020 до 1 март 2020 в Белфаст и ще се проведе в партньорство с Университета на Ълстър и на  Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.

Какво мотивира Валя, нейните 15 колеги и множеството доброволци, които им помагат за работата, свързана с допълнителните училищни дейности – фолклорно пеене, народни музикални инструменти, народни хора и др.;
какъв е нейният път до Северна Ирландия и после до идеята за българско училище, реализирана „за да не разговарят българските деца с бабите и дядовците си на чужд език“; на какво се дължи събуденият интерес и на  чужденците – приятели в Ирландия към език ни и
защо гласът на директорката трепери, когато разказва за всичко това? – повече ще чуете в прикачения файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Възможна ли е конституционна криза?

Правителство? Избори? Възможна ли е конституционна криза? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, член на Комисията за защита от дискриминация, отговаря на тези и още въпроси въпроси в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида". Възможно ли е да не се образува служебно правителство? "Да, съществува хипотетичен риск, обусловен..

публикувано на 29.03.24 в 15:30
Христиан Митев и Анелия Торошанова

Промените в Кодекса на труда, свързани с договора за работа от разстояние

Промените в Кодекса на труда, свързани с договора за работа от разстояние и солидарната отговорност на изпълнител и подизпълнител за заплатите на работниците – коментира в предаването "Законът и Темида"  адв. Христиан Митев .   " Промените в Кодекса на труда  имаха за основна цел да уреди въпросите, които възникват при т.нар. "работа от разстояние"..

публикувано на 29.03.24 в 12:35
Музей на азиатското и африканско изкуство в Трявна

Радиополет над щъркеловото гнездо. Дарители и дарения

Талантливи, известни и родолюбиви български творци, ценители на изкуството и колекционери са направили през годините впечатляващи дарения на уютния планински град Трявна. Това са Димитър Казаков – Нерон, Никола Казаков, Иван Колев, Тотьо Гъбенски, Иван Газдов, Златко Паунов и много други. За тези българи с огромен талант и сърца разказва неделното..

публикувано на 29.03.24 в 11:00

Инициативата "EmpowerHer" постави темата за икономическото овластяване на жените в бизнеса

На проведената международна конференция "EmpowerHer" (“Овласти я“), организирана от Американската търговска камара в България (АТК) в сътрудничество с European Female Founders (EFF), бяха засегнати важни аспекти от подпомагането на работещите жени и насърчаването на женското предприемачество. Събитието събра множество участнички, които споделиха..

обновено на 28.03.24 в 13:12

София Тотева: Иновациите и лидерството се случват по различен начин в различните точки на света

За едно истинско пътешествие в дебрите на иновациите в най-напредналите в това отношение страни в света разказва в "Нашият ден" София Тотева – съосновател на клуба на Станфордския университет в България. Скоро тя бе отличена на церемония в университета със специалната награда "Джон Хени" – признание и оценка за лидерство, отдаденост и значително..

публикувано на 28.03.24 в 12:50