В края на месец септември в Стара Загора се проведе 11-ото издание на Международния куклено-театрален фестивал за възрастни „Пиеро" 2019.
Куклен театър за възрастни? Всъщност в това няма голяма изненада, защото кукленият театър точно така възниква – като изкуство за възрастни. У нас като че ли този формат не е особено популярен, но затова пък богатата фестивална програма в Стара Загора събра над 20 куклени спектакъла не само от България, но и от Япония, Сърбия, Унгария, Полша, Испания, САЩ и Италия.
В конкурсната програма тази година бяха включени 11 спектакъла, но в рамките на шест дни гостите на фестивала успяха да видят повече от 35 събития – представления, танцов театър, изложби, концерти, семинари, балет, премиери на книги, уличен театър… Имаше и награди, но според театроведа и председател на международното жури д-р Светла Бенева в този фестивал наградите като че ли не са най-важното нещо, по-важна се оказва срещата с хора, които откриват смисъл да се занимават с куклен театър.
Чуйте разговорите със театроведа д-р Светла Бенева и с Дарин Петков, основател на „Пиеро“ и директор на Държавен куклен театър Стара Загора, както и със студенти от класа на проф. Жени Пашова от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Истории за куклите, но и за това как се създава подобен фестивал, как се променя съвременния куклен театър днес и за смелостта да се разказват важни истории.
Началото на Новата година започва с история за слънце, плодове, прашни пътища и птичи песни, но най-вече за приятелство и свобода заедно с госта в "Нашият ден" Елица Ненкова . Елица е криминален психолог, но и автор на книжката за деца и възрастни "Какво е лицето на вятъра?" – книжка , в която вятърът си има име, а неговото лице всеки може..
Голямата част от творчеството на забележителния поет, преводач и драматург Стефан Гечев не е издавано до 1990 година. Повод за забраната е публикуваната през 1967 година негова стихосбирка " Бележник " с редактор Блага Димитрова и обвиненията след това към автора в сюрреализъм и дадаизъм, в отглас от съмнителни образци. Разгромяващи статии..
В самия край на годината Едвин Сугарев отбеляза своята 70-годишнина с премиерата на новата си стихосбирка "Тезей в лабиринта". В Американския център на Столична библиотека се състоя литературно четене и представяне на книгата в присъствието на приятели и колеги на поета, критика, публициста, политика. За музикалната среда се погрижиха Йоан и..
На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за съвременните утопии и антиутопии в "Нашият ден" разговаряме с Александър Попов , преподавател в СУ и познавач на научната фантастика. Утопията е важна част от социалните и литературни..
На всичко сме готови за всепоглъщащата, силна в метафизичните и митичните си измерения любов – смята Дарин Ангелов – защото тя, любовта, е най-великото чувство. Чувство, свързано колкото с живота, толкова и със смъртта. Все пак чрез любов се създава човекът, от любов и умира. А ние, зрителите, сме го гледали как създава изобилие от персонажи на..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg